Haber

5 medya kuruluşundan çağrı: Julian Assange’a yönelik suçlamalar düşürülmeli

Medya kuruluşları The New York Times, The Guardian, Le Monde, Der Spiegel ve El País, ABD’nin WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’a yönelttiği suçlamaları geri çekmesini talep etti. Kuruluşların editör ve yayıncılarının imzalarını taşıyan çağrı mektupta, Assange’ın yargılanmasının “basın özgürlüğüne yapılmış direkt bir saldırı olduğu” söz edildi.

Mektubu imzalayan 5 yayın, 12 yıl evvel bugün Assange ile iş birliği içinde sızdırılan diplomatik mesajlaşmaları “Cablegate” ismi altında yayınlamıştı.

18 FARKLI CÜRÜMDEN YARGILANACAK

Avustralya doğumlu 50 yaşındaki Assange’la ilgili Londra Yüksek Mahkemesi’nin ABD’ye iade edilmesi yönündeki kararı 17 Haziran’da İngiltere İçişleri Bakanlığı’nca onaylanmıştı. Assange’ın avukatları, ABD’ye iadesi halinde 18 farklı suçtan yargılanacağı ve 175 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini söylüyor. ABD yönetimi ise Assange’ın mahpus cezasının muhtemelen 4-6 yıl ortasında olacağını belirtiyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu