Haber

AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager EIB Başkanlığına Aday Gösterildi

Avrupa Birliği (AB) Yönetim Kurulu Kıdemli Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, Avrupa Yatırım Bankası (EIB) Başkanlığına aday olması nedeniyle görevinden geçici olarak istifa etti.

Vestager, sosyal medya platformu X’te resmi olarak EIB başkanlığına aday olduğunu duyurdu.

Serbest izne ayrılmak üzere AB Komitesi’ndeki görevinden istifa ettiğini belirten Vestager, AYB’nin başına geçeceğini kaydetti.

Konuyla ilgili AB Konseyi’nden yapılan açıklamada Vestager’in, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e, Danimarka hükümeti tarafından AYB başkanlığına resmen aday gösterildiğini bildirdiği ve görev süresi boyunca ücretsiz izin talebinde bulunduğu belirtildi. kampanya.

Von der Leyen’in Vestager’a ücretsiz izin verdiği, bu süreçte Vestager’ın kendi görev alanındaki yarışma dosyasını AB Komiseri Didier Reynders’a, dijital portföy sorumluluğunu ise Vera Jourova’ya devrettiği kaydedildi.

Vestager, özellikle AB’nin Google gibi büyük şirketlere rekabete aykırı davranışları nedeniyle uyguladığı yüksek para cezalarıyla gündeme gelmişti.

AB’nin finans kurumu Lüksemburg merkezli EIB, Birliğin hedeflerine yardımcı olacak yatırımları finanse ediyor.

AYB’nin yeni lideri 2024 yılı başında göreve başlayacak. AYB lider seçim sürecinin bu ay üye ülkelerin maliye bakanları toplantısında yapılması bekleniyor.

Öte yandan AB Konseyi Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Hollanda’da sol ittifakın başbakan adayı olmak için geçtiğimiz ay görevinden istifa etmişti.

AB Konseyi’nde 27 üye ülkenin her birinden bir isim görev yapıyor.

haber-korkut.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu