Haber

AB, Ortadoğu ülkeleriyle Gazze konusunda diplomatik temaslarını artırıyor

Avrupa Birliği (AB), İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü Gazze konusunda Ortadoğu ülkeleriyle diplomatik temaslarını artırıyor.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in bugün İsrail’de Orta Doğu turuna başlamasının ardından AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de Gazze konusunu görüşmek üzere bölgeye gidecek.

Von der Leyen, 18 Kasım’da Mısır ve Ürdün’e gidecek. Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile görüşecek olan Von der Leyen, AB’nin Gazze’ye yaptığı insani yardımı El Ariş Havalimanı’nda Mısır Kızılayı’na ulaştıracak. Von der Leyen aynı gün Ürdün’e geçerek Amman’da Kral II. Abdullah ile görüşecek.

AB’nin dış politikasını yürüten Yüksek Temsilci Borrell de Ortadoğu turuna bugün İsrail ziyaretiyle başladı. İsrail Cumhurbaşkanı ve hükümet üyelerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler yetkilileriyle de görüşeceği açıklanan Borrell, ardından yarın Ramallah’a giderek Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas ve Başbakan Muhammed Ştiyye ile görüşecek. Borrell daha sonra Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan ve Ürdün’ü ziyaret edecek.

AB yönetimi, Filistin-İsrail sorununun çözümünün ancak iki devletli yapıyla mümkün olacağı konusunda ısrar ediyor.

13 Kasım’daki AB Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrasında konuşan Borrell, “Filistinliler için yeni bir devlet inşa etmeliyiz. Bu, çatışmanın sonrasına bakmamız gerektiği anlamına geliyor.” dedi. dedi.

AB, Filistinlilerin Gazze’den sürülmesinin engellenmesi, Gazze’nin İsrail tarafından işgal edilmesine izin verilmemesi ve Gazze’deki durumun Filistin sorununun çözümünün bir parçası olması gerektiğini savunuyor.

AB yönetimi, Filistin sorununun çözümü için “meşruluğa sahip tek bir Filistin yönetiminin” olması gerektiğini ve bunun Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilmesi gerektiğini belirtiyor.

habermudurnu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu