Ekonomi

Adecoagro EPS Tahminleri Aştı, Gelir Yıllık Bazda Arttı

LUXEMBOURG – Güney Amerika’nın önde gelen sürdürülebilir üretim şirketlerinden Adecoagro S.A. (NYSE: AGRO), 31 Mart 2024’te sona eren dönem için analist beklentilerini aşarak 0,22 $’lık bir ilk çeyrek EPS bildirdi. Şirketin geliri 253,8 milyon dolara ulaşarak geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla %2,6’lık bir artışla sağlam bir performans sergiledi.

Şirket gelir artışını, şeker kamışı kırma hacminin artmasıyla şeker üretiminin ve satışlarının artmasına ve Pirinç segmentinde ortalama satış fiyatlarının yükselmesine bağladı. Olumlu gelir trendine rağmen, ilk çeyreğin düzeltilmiş net geliri 23,3 milyon dolar olarak gerçekleşti ve bir önceki yıla göre %40,1 oranında azaldı. Bu düşüş kısmen, düşük şeker fiyatlarından etkilenen biyolojik varlıkların piyasa değerindeki kayıptan kaynaklandı.

Adecoagro’nun bu çeyrekteki düzeltilmiş FAVÖK’ü, bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla %1,1’lik hafif bir artışla 90,1 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu gelişmede, şirketin Tarım iş kolundaki üç segmentin de güçlü performansı etkili olurken, Şeker, Etanol ve Enerji iş kolunun düzeltilmiş FAVÖK’ünde şeker fiyatlarındaki düşüş ve yüksek navlun maliyetleri nedeniyle yaşanan %32’lik düşüşü telafi etti.

Şirketin net borcu bir önceki yılın aynı dönemine göre %23,0 azalarak önemli bir düşüş gösterdi ve net borcun LTM düzeltilmiş FAVÖK’e oranı bir önceki yılın ilk çeyreğinde raporlanan 1,9x seviyesinden 1,3x seviyesine geriledi.

Adecoagro yönetimi açıklamalarında, 17 Nisan’da yapılan Yıllık Hissedarlar Toplantısında onaylanan ve iki taksitte ödenecek 35 milyon dolarlık nakit temettü dağıtımının altını çizdi. Ayrıca şirket, mevcut geri alım programı kapsamında hisse geri alımına 26,6 milyon dolar yatırım yaptı.

Nisan 2024’te gerçekleşen yeni bir işlemle Uruguay’daki La Pecuaria çiftliği satıldı ve ikinci çeyrekte kaydedilmek üzere 15,3 milyon dolarlık düzeltilmiş FAVÖK elde edildi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

CFO Emilio Gnecco sonuçlarla ilgili olarak şunları söyledi: “İlk çeyrek performansımız çeşitlendirilmiş portföyümüzün gücünü ve iş modelimizin dayanıklılığını yansıtıyor. Piyasadaki zorluklara rağmen, hissedarlarımıza değer sunmaya ve sürdürülebilir büyümeye yatırım yapmaya kararlıyız.”

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

saimbeyli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu