Ekonomi

Ağustos ayı enflasyon oranı ne zaman açıklanacak?

Tüketici Fiyatları Endeksi Temmuz ayında aylık bazda yüzde 9,49 oranında artmıştı. Tüketici fiyatlarında yıllık enflasyon yüzde 47,83 olarak gerçekleşti.

Bugün yılın 8. enflasyon bilgisini oluşturacak ağustos ayı enflasyon rakamları açıklanacak.

Yılın ilk 6 ayında memur ve emeklilerdeki artışta Tüketici Fiyat Endeksi’nin etkisi yüzde 19,77 oldu.

Enflasyon oranı ne zaman açıklanacak?

TÜİK, Ağustos ayı enflasyon oranlarını 4 Eylül saat 10.00’da açıklayacak.

Ağustos ayı enflasyon beklentisi nedir?

Ağustos ayında TÜFE’nin aylık bazda %7 artarak yıllık bazda %55,9’a yükselmeye devam etmesi bekleniyor.

Reuters’in anketine katılan sekiz ekonomistin aylık TÜFE tahminleri yüzde 5,3 ile yüzde 8,4 artış bandında yer alırken, yıllık tahminler ise yüzde 53,4 ile yüzde 57,9 arasında ortada yer alıyor.

Reuters anketinde yıl sonu enflasyon iddialarının medyanı yüzde 55,7 olurken, iddialar yüzde 45-69 bandında yer alıyor. Temmuz ayında yapılan ankette yıl sonu varsayım medyanı %59,9 olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası (TCMB), enflasyon raporunda yıl sonu için enflasyon tahminini yüzde 22,3’ten yüzde 58’e çıkarırken, öngörülen patikaya göre 2024 yılında enflasyonun yüzde 33’e düşeceğini açıkladı. Kademeli sıkı para politikası uygulayacağını açıklayan ve enflasyondaki düşüşü ana odak noktası haline getiren TCMB, Hafize Gaye Erkan başkanlığında politika faizini üç ayda yüzde 8,5’ten yüzde 25’e çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu