Haber

Ahmet Davutoğlu’ndan İmamoğlu’na ziyaret

GELECEK Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret etti. Davutoğlu, Ekrem İmamoğlu’nun bugün görülen davasıyla ilgili de, “Bir görüş beyanında ibaret olan bir yargı sürecinin başlaması hatadır. Gündemde tutulması hatadır. Bütün kararlara saygımız tabi ki olur ama bir görüş beyanından ibaret olan yargı sürecinin başlaması zaten hatadır. Bu hukuki süreçte de desteğimizin demokrasiden ve hukuk yanından olduğunu ifade ediyoruz” dedi.

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nu Fatih Saraçhane’deki İBB binasında ziyaret etti. İmamoğlu, Davutoğlu’nu tören mangasıyla karşıladı.  İkilinin görüşmesi saat 11.00’de başladı ve yaklaşık 40 dakika sürdü. Görüşmenin akabinde Davutoğlu, erdem defterine yazdı.

BUGÜNDE ZİYARET ETMEYİ BİLHASSA TERCİH ETTİM

Şeref defterini imzalamasının akabinde İmamoğlu’na misafirperverliği için de teşekkür eden Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında ‘Yüksek Seçim Konseyi üyelerine hakaret ettiği’ argümanıyla açılan dava ile ilgili de açıklamalarda bulundu.  Davutoğlu, “İade-i ziyaret borcumuzu çok tarihi, kıymetli bir günde, tarihi derken olumlu manada değil, ülkemizin prestiji açısından çok önemli demokrasimizin ve hukukumuzun prestiji açısından önemli bir riskin, yanlışın olma ihtimalinin olduğu bir günde ziyaret etmeyi bilhassa tercih ettim. Bu bizim İstanbulumuza, demokrasimize, hukukumuza hürmetin bir gereğidir. Siyasi çaba içinde farklı görüşler, bazen sert tartışmalar da olur. Olmaması gereken bir şey varsa o da siyasetin hukukun, siyasete alet edilerek farklı düşünenlerin cezalandırılması üzerinden siyasi bir dizayn etme uğraşıdır. Bunun yaşanmaması gerekir. Ben de söz ediyorum. 2019 seçimlerinin tekrar edilmesi, son derece yanlış olmuştur. Demokrasimize, hukukumuza, ülkemize bir prestij kazandırmamıştır” dedi.

DESTEĞİMİZ DEMOKRASİDEN VE HUKUKTAN YANA Ahmet Davutoğlu, “Hangi görüşte ve hangi partide olursa olsun, hepimizin son olarak güvenmesi gereken yargıdır, hukuktur. Hukuku siyasetin dışında, bütün siyasetçilerin de hürmet duyduğu son merci olarak görmek durumundayız. Asla hukukun siyasallaşmasına müsaade vermemeliyiz. Yargıya itimadın yüzde 80-90 olması bile kabul edilemez. Bir ülke hakikaten hukuk devleti olacaksa yargıya itimadın yüzde 100 tam bir mutabakatla olması lazım. Davada yargının, demokrasinin ve ülkemizin irtibatını sarsacak bir karar çıkmaz. Bir görüş beyanında ibaret olan bir yargı sürecinin başlaması kusurdur. Gündemde tutulması yanılgıdır. Bütün kararlara hürmetimiz tabi ki olur ancak bir görüş beyanından ibaret olan yargı sürecinin başlaması zati yanılgıdır. Bu halde sürdürülmesi kusurdur. Sık sık istişare ediyoruz, Kanal İstanbul da dahil olmak üzere. Bundan sonra da her vakit İstanbulumuzun emrindeyiz. Bu türel süreçte de desteğimizin demokrasiden ve hukuk yanından olduğunu tabir ediyoruz” diye konuştu.  ADAYIMIZ SEÇİM SÜRECİ BAŞLADIĞINDA İLAN EDİLECEK Davutoğlu, 6’lı masanın aday açıklamamasıyla ilgili sorulan soruya da şu şekilde cevap verdi:  “Adayın açıklanmaması güya verilen kelam yerine getirilmemiş üzere bir edayla soruluyor. Başladığımız an şunu söyledik, Cumhurbaşkanı adayımız seçim süreci başladığında ilan edilecek. Bütün başkanlar buna sadık kaldılar. Şu ayda beyan edeceğiz demedik. Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıklaması onları bağlar. Ben bu sistemi başkanlık sistemi olarak görmüyorum ama çarpık bir başkanlık sistemi de olsa böyle bir aday açıklamasını aylar öncesinde açıklanmasıyla ilgili bir kural yok” 5N1K kuralına değinen Davutoğlu, “Kim sorusu, 5N ile birlikte cevaplandırılacak ve önce ne olacağı, nasıl olacağını cevaplamakla geçer. 14 Kasım’da Babacan mesken sahipliğinde yapacağımız toplantıda da, nasıl yöneteceğimizi, geçiş sürecinin sistemini tespit edeceğiz. Ortak siyasetlerimizin ne olacağını da mümkündür ki aralık ayı içinde tamamlamış olacağız. Ne yapacağımızı ve nasıl yöneteceğimizi bütün ayrıntılarıyla açıklayacağız ondan sonra soru kim sorusuna gelecek” dedi.

GEÇİŞ SÜRECİNİN NE KADAR SÜRECEĞİNE MİLLET KARAR VERECEK Davutoğlu, “İçeriden 6 önder ortasından yahut dışarıdan yeni aday Cumhurbaşkanı makamını Sayın Erdoğan’ın kullandığı üzere kullanmayacak. Tek adam idaresiyle olmayacak. 6 önderin mutabakatıyla bir isim üzerinde uzlaşıya varacağımıza inanıyorum. Merak etmeyin, Türkiye sahipsiz değil. Bugün bir hukuk gayreti yürütülüyor. Şu anda bu çabayı gerçek yürütmek değerli. Onun için buradayım. Hukukun siyasallaşması karşısında omuz omuza vermek bir isim tespit etmek kadar kıymetlidir. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapılacak. Eski mantıkla yönetecek birisi olmayacak. Geçiş sürecinin nasıl işleyeceğini konusunda görüşlerimiz büyük ölçüde ortak görüşlerimiz var. Ondan sonra aday tespit edilecek. Meclis aritmetiğinde 400 milletvekiline ulaşmışsak 6’lı masa olarak hemen geçeriz. Türkiye’nin belirsizliğe ve vakit kaybına tahammülü yok. 400 milletvekiliniz varsa anayasa değişikliği yaparsınız ve parlamenter sisteme geçersiniz ve sistem yerine oturur. Geçiş sürecinin ne kadar süreceğine millet karar verecek” dedi.

6’LI MASA 2023’ÜN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR Ahmet Davutoğlu’nu ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da, “Türkiye’mizin yargı sürecinde belki de önemli bir günde hem şahsını hem İstanbul Büyükşehir Belediyemizi hem de 16 milyon İstanbulluyu ilgilendiren bir günde ve zamanda bizi ziyareti çok anlamlı ve değerlidir. Asla unutulmayacaktır. Bu siyasal süreçteki 6’lı masanın ülkemiz ismine yargı sürecinde yaşadığımız aksiliklerden sonra 2023’ün ne kadar değerli olduğunu bir kere daha gösteriyor. O masada bulunan siyasi partilerimizin başkanlarına yürekten muvaffakiyetler diliyoruz. Bütün uğraşımızla yanlarında olduğumuzu ve ülkemiz ismine çok hoş bir yıl olmasını diliyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu