Ekonomi

Aksa Elektrik, Çoruh-Fırat bölgesindeki elektrik tüketim oranlarını açıkladı

Çoruh ve Fırat Bölgelerinde elektrik tüketimi arttı

 

Aksa Elektrik, Ekim, Kasım ve Aralık 2022 dönemlerine ait elektrik tüketim oranlarını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre Fırat ve Çoruh bölgelerinin elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre arttı.

 

Yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre işletmelerde toplam elektrik tüketimi hem Çoruh hem de Fırat bölgesinde artış gösterdi. İl bazında ise genel toplam içinde en yüksek tüketim oranı yüzde 84 ile Gümüşhane’de görüldü.

Çoruh ve Fırat bölgelerinde 9 ilde elektrik tedarik hizmeti veren Aksa Elektrik, Ekim, Kasım ve Aralık 2022 tüketim oranlarını açıkladı.

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzonİllerin bağlı olduğu Çoruh bölgesinde bir önceki yılın son çeyreğine göre toplam elektrik tüketiminin (konut, sanayi ve ticari) yaklaşık yüzdesi. 3oranı arttı. Malatya, Elazığ, Tunceli ve Bingölillerinin bulunduğu Fırat bölgesinin toplam elektrik tüketimi 18oranında artırılmıştır.

Fırat ve Çoruh bölgelerinde Artvin ve Elazığ hariç tüm illerde elektrik tüketimi arttı.

Çoruh-Fırat bölgesindeki abone kümelerinde (konut, sanayi ve ticari) toplam elektrik tüketimi incelendiğinde Artvin’de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde olarak görülüyor. 4, Elazığ’da yüzde birDiğer illerde elektrik oranı düşerken, elektrik tüketiminin arttığı gözlendi.

Fırat bölgesindeki diğer illerin toplam elektrik tüketimine bakıldığında ise Bingöl’de yüzde 2, Malatya’da yüzde 2 olduğu görülüyor. 40, Tunceli’de yüzde 2oranı arttı.

Çoruh bölgesinde, yüzde Gümüşhane’dedir. 49Trabzon’da yüzde bir, Giresun’da yüzde birve Rize’de yüzde 3oranı arttı.

Fırat ve Çoruh bölgelerinde konut bazında en yüksek elektrik tüketimi Malatya’da yaşanıyor.

2022 yılının son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre Çoruh bölgesindeki meskenlerde toplam elektrik tüketimi yaklaşık %10’dur. 4Fırat bölgesinde yaklaşık yüzde bir oranında azalırken, 5artış gözlemlendi.

İller bazında mesken abone kümelerine bakıldığında, yılın son çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre; Çoruh Bölgesi genelinde tüketimde düşüş gözlendi. Çoruh bölgesinde; Artvin’de yüzde 7, Giresun’da 2, Gümüşhane’de yüzde bir, Rize’de 4ve Trabzon’da 4 tüketim azaldı. Fırat bölgesinde Malatya ve Elazığ’da artış, Tunceli ve Bingöl’de düşüş gözlendi. Malatya’da yüzde 8, Elazığ’da 7Artarken, Bingöl’de 4, Tunceli’de yüzde 7azalmalar gözlemlendi.

Endüstriyel ve ticari kümelenmenin toplam elektrik tüketimi arttı

İki bölgedeki illerdeki abone kümelenmelerine bakıldığında, sanayi ve işyerlerinin toplam tüketiminde yılın son çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre artış gözlendi. Fırat bölgesindeki artış yüzdesi 104Çoruh bölgesinin yüzdesi olarak görülürken 46oranı görüldü.

Sanayi ve Ticaretin toplam tüketim oranları içinde en yüksek tüketim oranı Çoruh bölgesindedir. 200ve Rize’de yüzde olarak Fırat bölgesinde görülürken, 169Malatya’da görüldü.

Fırat bölgesinde abone sayısı azalırken, Çoruh bölgesinde artış gözlendi.

2022’nin son çeyreğinde Fırat bölgesindeki toplam abone sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde civarında. 3azalırken, Çoruh bölgesinde yaklaşık 3oranında artırılmıştır.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu