Ekonomi

Arjantin sandık başına gidiyor

Güney Amerika ülkesi Arjantin’de halk yeni cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başına gidiyor.

Başkanlık yarışı, 22 Ekim’de yapılan ilk tur seçimlerde en yüksek oyu alan “Peronist” ittifakın adayı ve mevcut Ekonomi Bakanı Sergio Massa ile Özgürlük Gelişimi’nin (La Libertad) adayı arasında yapılacak. Avanza) partisi ve aşırı sağcı Javier Milei.

Arjantin basınında yer alan haberlerde, 15 anket ortalamasına göre iki aday arasında küçük bir farkın olduğu bildirildi.

Ülkede 18-69 yaş arası bireylerin oy kullanma zorunluluğu bulunurken, seçimlere katılımın yüksek olması bekleniyor.

Seçim kampanyası sırasında birbirlerine karşı “sert” sözler kullanan adaylar, kazanmaları halinde kamuoyuna önemli değişiklikler vaat ediyor.

Sağcı Milei, kazanması halinde enflasyona neden olduğunu düşündüğü Arjantin Merkez Bankası’nı kapatacağını ve ulusal para birimi peso yerine dolara geçeceğini belirtmişti.

Sol görüşlü olan Massa, ülkedeki ekonomik krizin çözümünün yüksek ihracat ve istihdamla çözüleceğini söyledi.

Seçimlerin ilk turunda Vatan İçin Birlik (Union por la Patria) adayı Massa yüzde 36,2 ile en yüksek oyu alarak tüm anketleri aldattı.

Aşırı sağcı Milei yüzde 30,2 oy alarak sıralamada ikinci sırada yer aldı.

Seçimi yüzde 23,81 oyla üçüncü sırada tamamlayan Değişim İçin Birlikte Koalisyonu lideri ve ana muhalefet ittifakının adayı Patricia Bullrich, daha sonra ikinci turda Milei’yi destekleyeceğini açıkladı.

kibriscikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu