Haber

Azerbaycan Dışişleri: Azerbaycan karşıtı kampanya bu tür saldırıları teşvik etti

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, İran’ın Tahran Büyükelçiliği’ne düzenlenen ve bir kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili olarak Viyana Sözleşmesi’ne dayalı olarak güvenliği sağlama misyonunu yerine getirmesi gerektiğini bildirdi. Bakanlık, “İran’daki son Azerbaycan karşıtı kampanyanın diplomatik misyonumuza yönelik bu tür saldırıları teşvik ettiği kanaatindeyiz.”

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“İran İslam Cumhuriyeti’nde Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçiliğine yönelik hain terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. İran tarafı, Büyükelçiliğin bulunduğu ülke olarak Büyükelçiliğin ve çevresinin güvenliğini sağlama yükümlülüğünü yerine getirmeliydi. Diplomatik Bağlara İlişkin Viyana Sözleşmesinden kaynaklanan personel.’ “Daha önce de İran’daki diplomatik misyonumuzu tehdit etme girişimleri oldu. Bu tür durumların önüne geçmek ve diplomatik misyonlarımızın güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirler almak amacıyla İran ile temaslarda sürekli gündeme getirilmiştir. Maalesef son kanlı terör saldırısı, bu yöndeki ısrarlı çağrılarımıza gerekli hassasiyeti göstermemektir. ‘AZERBAYCAN EKSENİ KAMPANYANIN BU CİNSİYET SALDIRILARIYLA KARŞILAŞIYOR.’ İran’da ülkemize yönelik Azerbaycan karşıtı kampanyanın diplomatik misyonumuza yönelik bu tür saldırıları teşvik ettiği kanaatindeyiz. Terör saldırısının faillerinin ve bu kanlı eylem emrini verenlerin bir an önce tespit edilerek en ağır şekilde cezalandırılmasını kararlılıkla talep ediyoruz. TEDBİRLER ALINACAK Azerbaycan tarafı, faillerin tespiti ve gerekirse cezalandırılması için ilgili uluslararası sistemlerin sağladığı tüm imkanları kullanacaktır. Terör saldırısı sonucu yaralanan büyükelçilik çalışanları ve aile bireylerinin tahliyesi için gerekli tedbirlerin alınması planlanmaktadır.”

muradiye-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu