Yaşam

Bilim İnsanları Evrende Yeni Büyük Patlamaların Olabileceği Konusunda Uyardı!

Evrenin evrimi teorisi Big Bang, yüzyıllardır kabul görmüş bir kozmolojik modeldir. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, evreni oluşturduğu düşünülen patlamanın yeniden meydana gelebileceği öne sürüldü.

Haberin detayları için… ?

Kaynak:https://twistedsifter.com/2023/05/sci…

Portsmouth Üniversitesi yetkilileri Molly Burkmar ve Marco Brunia, şu anda emsal onayı olmayan yeni makalelerinde, karanlık gücün evreni yeniden küçültebileceğini yazarak, Big Bang’in yeniden meydana gelebileceğini savundu.

Teorik fizikçiler, karanlık gücün her zaman evreni genişlettiği ve galaksileri birbirinden uzaklaştırdığı varsayılan bir tür güç olduğunu açıkladılar.

Yazıda, karanlık gücün periyodik olarak açılıp kapanabileceği, bazen evreni genişletebileceği, bazen de yeni bir evrenin doğuşuna uygun koşullar yaratabileceği argümanı ileri sürüldü.

Böylece karanlık güç, kozmosun daralmasına ve sonunda tekrar patlamasına neden olabilir.

Bildiride, “İçinde yaşadığımız evren, sonsuz bir şekilde tekrarlanan ‘Büyük Atılımlar’ dizisinden biri olmalı” dedi.

Bu nitel analizin, gerçekçi nicel davranışa ilişkin daha gerçekçi modeller oluşturmak için bir temel oluşturduğunu söylediler.

Yine Birleşik Krallık’ta bir üniversitede görev yapan bilim insanları, kısa bir süre önce karanlık güç bilmecesiyle ilgili başka bir teoriyi açıkladılar.

Bilim adamları, son 9 milyar yılda ortaya çıkan devasa kara delikleri karşılaştırdılar: Karanlık gücün kaynağı olabileceklerine dair bir ipucu buldular.

Astrofizikçi Chris Pearson, “Nihayet kozmologları ve teorik fizikçileri şaşırtan karanlık enerjinin kökenine bir cevap bulduk” dedi.

Pearson, teori doğruysa kozmolojide bir devrime neden olacağını söyledi.

Hala evrenimizin geleceği hakkında pek bir şey bilmiyoruz ve detayları bilmek istediğimizden pek emin değiliz…

Bu noktada ‘cehalet mutluluktur’ diyebilir miyiz?

Yorumlara git…

haberakpinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu