Haber

Bombalı Saldırının Ardından İstiklal Caddesi’nde Yeni Kısıtlamalar

İstanbul Valiliği, 13 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen bombalı terör saldırısı nedeniyle İstiklal Caddesi’nde yeni tedbirler alındığını duyurdu. 

Valilik tarafından yapılan açıklamada ‘Herhangi bir amaçla cadde üzerindeki işletmeler tarafından caddeye masa, sandalye, pano, seyyar tabela vb. konulmasına; stant kurulmasına; sergi açılmasına; seyyar satış yapılması ve satış tezgâhı konulmasına; sosyal, kültürel veya ticari etkinlikler düzenlenmesine; toplu veya bireysel sokak müzisyenliği ve performans gösterileri yapılmasına; hanutçuluk faaliyetlerine ve benzerlerine kesinlikle izin verilmeyecek’ denildi.

Valiliğin açıklaması şöyle:

‘İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından Beyoğlu İlçemizde yaşanan bombalı terör saldırısı sonrasında İstiklal Caddesinde güvenlik, huzur ve asayişin korunması, mevcut yaya trafiği akışının hızlandırılması bahislerinde alınması gereken tedbirlere ait bir Genel Buyruk yayınladı.

24 Kasım 2022 tarih ve 2022/1 Sayılı Genel Buyrukta; “Tarihi, ekonomik, toplumsal, kültürel ve turistik faaliyetlerin en ağır formda icra edildiği Beyoğlu İlçemizin İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022 Pazar günü gerçekleştirilen bombalı terör saldırısı sonucunda maalesef 81 kişi yaralanmış, 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

Yaklaşık 1.400 metre uzunluğunda ve ülkemizin en ağır yaya trafiğine sahip durumda bulunan İstiklal Caddesi’nde faaliyet gösteren mağaza işletmecileri, esnaflar, mesleksel teşekküller, lokal idareler ve güvenlik üniteleriyle yapılan tüm istişarelerde ortak talep; tramvay ulaşımı ve yaya trafiğinde akışın sağlanması ve sürekliliğin korunması olmuştur.

Öte yandan, kamu nizamı ve iyiliği ile genel asayişin sağlanmasında da tıpkı konunun kritik ehemmiyet teşkil ettiği bedellendirilmektedir. Bu nedenlerle İstiklal Caddesinde;

  • Herhangi bir gayeyle cadde üzerindeki işletmeler tarafından caddeye masa, sandalye, pano, seyyar tabela vb. konulmasına,

  • Stant kurulmasına,

  • Sergi açılmasına,

  • Seyyar satış yapılması ve satış tezgâhı konulmasına,

  • Sosyal, kültürel yahut ticari etkinlikler düzenlenmesine,

  • Toplu yahut kişisel sokak müzisyenliği ve performans şovları yapılmasına,

  • Hanutçuluk faaliyetlerin ve benzerlerine muhakkak müsaade verilmeyecektir.

Yetkili ve sorumlu kurum/kuruluşlar tarafından gerekli önlemlerin alınması, 5442 sayılı Vilayet Yönetimi Kanunu’nun ilgili kararları uyarınca buyruğun hassasiyetle uygulanması, emre alışılmamış davrananlar hakkında gerekli iş ve süreçlerin yerine getirilmesi konuları bildirilmiştir. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu