Haber

Çankaya Belediyesi Geri Dönüşüm Getiriyor

Geri dönüştürülebilir atıkların toplanması amacı ile tüm çöp konteynerlerinin ortada olduğu Çankaya Belediyesi 1. Sınıf Atık Toplama Merkezi ve Geri Dönüşüm Merkezi Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor.

 

Türkiye’de bir ilk olan Çankaya Belediyesi tarafından kentte oluşturulan iki geri dönüşüm merkezinde ve kolay ulaşılabilir noktalarda 14 çeşit geri dönüştürülebilir atık toplanabiliyor.

Yeşili korumak, doğayı güçlendirmek ve çevreye zarar verebilecek atıkların önlenmesine yönelik projeleriyle “Sıfır Atık Belgesi”ne sahip olan Çankaya Belediyesi, 1. Sınıf Atık Toplama Merkezi ve Geri Dönüşüm Merkezi’nin yanı sıra geri dönüştürülebilir atıkları topluyor. İlçedeki konteynerler. Geri dönüştürülebilir atıkların diğer atıklarla karışmadan kaynağında toplanmasını sağlamak amacıyla geri dönüşüme ve bertarafa gönderilecek geri dönüştürülebilir atıkların bırakılması amacıyla vatandaşların hızlı bir şekilde ulaşabileceği iki merkez kuran Çankaya Belediyesi bir ilke daha imza attı. Türkiye’de. Atık toplama merkezleri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından da incelendi ve kullanımları hızla onaylandı.

ŞEHİR İÇİNDE ULAŞILABİLİR NOKTALARDA

Geri dönüşümde fark yaratan Çankaya Belediyesi’nin farklı atıkları tek bir yerde topladığı ünitelerden biri olan 1. Sınıf Atık Toplama Merkezi Birlik Mahallesi 451. Sokak’ta, Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi ise Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı tarafından yapılıyor. Mah. Alacaatlı Cad. ve 2889/1 Sok. ortada. Atık toplama merkezlerinde kağıt, plastik, metal, cam, tekstil, pil, elektrikli ve elektronik eşya, ilaç, bitkisel atık yağ, ömrünü tamamlamış lastik ve hacimli atıkların bırakılabileceği konteynerler bulunmaktadır.

DOĞA DOSTU GERİ DÖNÜŞÜM MERKEZİ

1. Sınıf Atık Toplama Merkezi hafta içi 08.00-24.00, Cumartesi 09.00-24.00 ve Pazar 12.00-24.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi’ne ise haftanın her günü saat 24.00’e kadar atıklar bırakılabilmektedir. Geri Dönüşüm Merkezi’nin bir diğer özelliği de yeşil alan ve ağaçlandırma alanlarının ağırlıklandırılması oldu. 2.402 metrekare alana sahip Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi, oturma alanı ve 1.085 metrekare yeşil alanıyla aynı zamanda park olarak da hizmet veriyor. Doğayla uyumlu malzemelerle donatılan merkezde, konteynerlerin üzeri yeşil çatı ile kapatılıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haber-cine.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu