Haber

CHP Niğde Milletvekili Gürer: Kurban vekaleten denetlenmeli

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, mağdur bölümünün vekaleten denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Kurban Bayramı’nın yaklaştığını ve hayvan pazarlarında kurbanlık satışının başladığını belirtti.

Kurbanlık fiyatlarına dikkat çeken Gürer, 2020’de 1035 liradan satılan 45 kiloluk koyun ve keçilerin bu yıl 7-12 bin lira arasında olduğunu belirterek; 13 bin 200 liraya satılan 550 kiloluk büyükbaş hayvanın da 70-120 bin liraya satıldığını savundu. Gürer, “Türkiye’de durum 2015’te binek otomobille aynı fiyata büyükbaş hayvan alınır noktasına geldi. Bugün taban fiyattan mağdur alınamıyor.” söz konusu.

Son dönemde vekaleten kurban kesimlerinin arttığını belirten Gürer, vekaleten kurban kesimlerinin denetlenmesi gerektiğini söyledi. Soru önergesini Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması için Meclis’e sunduğunu anlatan Gürer, şöyle devam etti:

“Ülkemizde kurban bağışı alan dernek, vakıf, kamu kurum veya kuruluşlarının sayısı nedir? Kurban bağışlarının kabulü için izin alınıyor mu? İzin alan kuruluşlar denetleniyor mu? 2022 yılında kurban bağışçısı sayısı kaç? Toplanan yardımın miktarı ne kadar Diyanet’in belirlediği ölçüye göre kurban alabilmek Mümkün değilse Kurban Bayramı’nın özü olan kurban bölümünden uzaklaşmak teşvik edilmiyor mu? , kurban kısmı yerine bağışı teşvik eden bu rakamlarla mı? Bu sorulara net bilgilerle cevap verilmeli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu