Ekonomi

CICC, iç pazardaki zorlukların ortasında Güneydoğu Asya’da yeni ofisler açacak

Devlete ait bir yatırım bankası olan China International Capital Corp (CICC), Endonezya ve Malezya’da yeni ofisler kurarak Güneydoğu Asya’daki faaliyetlerini genişletmeye hazırlanıyor.

Bu hamle, şirketin ana pazarları olan Çin ve Hong Kong’da yavaşlayan Çin ekonomisi ve tırmanan jeopolitik gerilimlere bağlı olarak anlaşma yapma faaliyetlerinde bir gerileme ile karşı karşıya olduğu bir dönemde geldi.

1995’te kurulan ve Çin’in en eski ve en büyük yatırım bankalarından biri olarak tanınan CICC, Hong Kong, New York, Londra ve Singapur gibi önemli finans merkezlerindeki ofisleriyle halihazırda küresel bir ayak izine sahip. Haziran ayında CICC, Vietnam’da bir temsilcilik ofisi açarak Güneydoğu Asya’daki erişimini genişletti ve bölge pazarlarına daha fazla nüfuz etme niyetinin sinyalini verdi.

CICC yönetim komitesi üyesi ve yatırım bankacılığı departmanı başkanı Wang Shuguang, firmanın Güneydoğu Asya’da hızla büyüyen ekonomilerin sunduğu iş fırsatlarından yararlanmak istediğini ifade etti.

CICC, bu pazarlarda doğrudan varlık göstererek yerel müşterilere yakınlaşmayı ve büyümelerini desteklemeyi amaçlıyor. İki binden fazla yatırım bankacısından oluşan bir ekibi yöneten Wang, genişleme için yatırım miktarını ya da işe alım planlarını belirtmedi.

CICC, ana pazarlarındaki zorluklar karşısında bankacı maaşlarını düşürmek ve personel azaltmayı düşünmek gibi önlemler aldı. Banka aynı zamanda karında bir düşüş ve hisse senedi fiyatında bir gerileme yaşadı; hisseler bir önceki yılki %23’lük düşüşün ardından bu yıl yaklaşık %20 oranında geriledi.

Çin bağlantılı anlaşmalardaki gerilemeye rağmen, Güneydoğu Asya canlı ekonomileri, genç ve teknoloji meraklısı nüfusu ve gelişmiş altyapısı sayesinde önemli küresel yatırımları kendine çekmiştir. 2023 yılında Çin’in bölgeye yaptığı yatırımlar bir önceki yıla göre %27 artarken, Endonezya yaklaşık 7,3 milyar dolarla aslan payını aldı.

Tencent ve Alibaba (NYSE:BABA) gibi stratejik hissedarlar tarafından desteklenen CICC, Güneydoğu Asya’da özellikle yerel unicorn’lar ve startup’lar için özel fon yaratma konusunda önemli bir potansiyel görüyor.

Yakın zamanda düzenlenen bir ekonomi ve finans forumunda Wang, Çinli şirketlerin sınır ötesi yatırımlarıyla beslenen tüketici, teknoloji, medya, telekom, fintech, lojistik ve elektrikli araçlar gibi sektörlerdeki fırsatların altını çizdi.

Bankanın Güneydoğu Asya’ya açılma kararı, Çin’deki zorlu ortamda diğer Asya Pasifik pazarlarında iş fırsatları arayan Çin ve Wall Street bankaları arasındaki daha geniş bir eğilimle uyumludur.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-buyukcekmece.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu