Haber

Depremzedelerin yerleştirildiği gemiye Türk ve İtalyan bayraklı pasta sürprizi

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerde büyük yıkıma uğrayan Hatay’ın İskenderun ilçesine getirilen 906 yatak kapasiteli Ro-Ro gemisine yerleştirilen depremzedelere 15 metre uzunluğunda pasta sürprizi yapıldı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki büyük depremde Hatay’ın İskenderun ilçesinde çok sayıda bina enkaza döndü. İlçe merkezinde yaşayanlar ekiplerin kurduğu çadır kentlere yerleştirildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı harekete geçerek 906 yatak kapasiteli Ro-Ro gemisi ile anlaşma sağladı. Gemi İskenderun Limanı’na yanaştı. Geminin yanaşmasından kısa bir süre sonra Defne merkezli 6.4 ve Samandağ merkezli 5.8 büyüklüğünde iki deprem daha meydana geldi. Depremler sırasında limanda herhangi bir olumsuzluk yaşanmazken, hayatta kalanlar 906 yatak kapasiteli gemiye yerleştirildi.

DEPREM MAĞDURLARINA KEK SÜRPRİZİ Gemide İtalyan ortaklı aşçılar, dinlenme alanında 15 metrelik pasta hazırladı. Pasta gemide ekip tarafından yan yana konuldu. Türk ve İtalyan bayraklarını simgeleyen figürün yansıtıldığı pasta, depremzedeler için kesildi. Gemi görevlilerinden Necati Mürşitoğlu, “Gemimiz 20 Şubat’ta geldi. Napoli’den kalkarak buraya geldi. Depremin olduğu gün ilk temas olarak bölge insanının hizmetine sunuldu. Burada yaptık. depremzedelerimiz için çeşitli düzenlemeler.Hem vatandaşlarımızın hem de çocuklarımızın memnuniyeti için durum böyle.Bir tanesi.15 metrelik en uzun pastalardan birini yaptık.Burada hem İtalyan bayrakları hem de Türk bayrakları ülkemizi temsil ediyor. Arkadaşlarımız, işverenimiz İtalyan bir aile olduğu için böyle bir düzenlemenin yapılmasında öncü olduk. İnsanlar keyif aldı. Biz de keyif aldık. Tedavimiz yok. Umarım bu olaylar devam eder” dedi. “BU GEMİ BİZİM TEK HAYATIMIZ EVİMİZ” Depremzedelerden 4’üncü sınıf öğrencisi Ceren Karaman, “İşte yanımızdayız. spor yapıyorlar. Sinemada kitap okuyorlar. Birkaç hafta önce bilezikler yaptırdılar, yapbozlar yaptırdılar. Burada günlerimiz eğlenceli geçiyor. Burada eğleniyoruz. Hiç sıkıcı bir gün görmedim. Her saniye bizi mutlu etmeye çalışıyorlar. Depremde konutumuzun karşısındaki 3 bina çöktü. İskenderun’dan artık herkes taşınmaya başladı. Neredeyse tüm komşularımızı kaybediyorduk. Bu gemi bizim tek ikametgahımız. Bu gemiyi buraya getirmeleri çok güzel” dedi.

Aleyna Uzunboy (10) çeşitli etkinlikler yaptıklarını belirterek, “Depremde panikle çok korktuk. Burada hocalarımız var, onları çok seviyoruz. Akşamları kitap okuyoruz, ardından tatlı dağıtılıyor ve yemek yiyoruz.” Burada günlerimiz çok keyifli geçiyor. Büyüyünce öğretmen olmak istiyorum, çocuk yetiştirmek istiyorum.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu