Haber

Einstein ve Hawking’ten daha yüksek IQ: 11 yaşındaki dahinin hayali NASA

meksika’nın başkenti Meksika şehri’itibaren adhara perez sanchezÇoğunlukla düşük gelirli ailelerin yaşadığı Tlahauc’ta büyüdü ve otizmli olduğu için okulda sık sık zorbalığa uğradı.

Konuşması önemli ölçüde bozulunca 3 yaşında gelişim geriliği teşhisi konulan Adhara, çok küçük yaşta mama sandalyesinde sallanırken bulundu ve çok hızlı emeklemeye başladı.

Annesi Nayeli Sanchez, Meksika basınına Adhara’nın ilgisiz öğretmenler ve sınıf arkadaşları tarafından zorbalıkla geçen yıllar.3 kez okul değiştirdiğini ve ardından kendini izole etmeye başladığını söyledi.

https://twitter.com/DailyMail/status/1655570940107816960

‘İnsanlar onunla dalga geçiyordu’

Anne Nayeli Sanchez yaptığı açıklamada, “Öğretmenler onunla pek empati kuramadı. Kendini sınıftan dışlamaya başladı. Sınıf arkadaşlarıyla oynamak istemiyordu, kendini tuhaf, farklı hissediyordu”söz konusu.

“Bir süre okulda kalabilirdi ama kalmadı”anne diyor “Çok morali bozuktu, insanlar onunla empati kurmadı, dalga geçtiler”ekledi.

Kızının kısa sürede cebiri öğrendiğini ve Kimya’daki periyodik tabloyu hızlı bir şekilde ezberlediğini fark ettiğini söyleyen Nayeli Sanchez, kızının sıkılabileceğini düşünerek bu durumu görmezden geldi.

Kızının depresyona girmesi için kendisini terapiye kaydettirdiğini, kısa bir süre sonra kendisine özel yetenekliler okuluna gönderilmesinin tavsiye edildiğini ve kaydını yaptırdığını belirtti.

Einstein ve Hawking’i geçti

Adhara’nın bu okulda 162 IQ’ya sahip olduğu bulundu. Bu, ikisinin de IQ’su 160 olan kişidir. Albert EinsteinVe Stephen Hawkingdan daha yüksek bir seviye.

https://twitter.com/moneycontrolcom/status/1655838853339414529

Ülke basınına açıklamalarda bulunan genç kızın doktoru, “Çok zekiydi, kendini akılla ve bilgisayar aracılığıyla gösterebiliyordu. Böylece kızın İngiliz fizikçi Hawking’e ve uzay keşfine olan hayranlığı doğdu.”söz konusu.

İlkokulu 5 yaşında bitiren ve hemen ardından bir yıl sonra gelen Adhara, ortaokul ve lise eğitimini ortadan kaldırdı. Meksika Uzay AjansıGençlerle işbirliği yaparak, hiçliğin ortasında uzay keşfinin tanıtımına katkıda bulunuyor.

Mühendislik alanında yüksek lisans yapan Adhara’nın en büyük hayali, NASAastronot olmak

haber-akyazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu