Ekonomi

Gümrük Birliği için güncelleme müzakereleri

Avrupa Birliği, Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesini görüştüklerini bildirdi.

AB gümrük komiseri Paolo Gentiloni Salı günü Bloomberg’e şunları söyledi: “Bu bağlamda tartışılması zor konular var. Yazdan sonra ekiplerimiz konuyu inceleyecek ve Türkiye’den gelen yeni sinyallerden sonra ilerleme kaydedilip kaydedilemeyeceğini göreceğiz.”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile iki kez görüştüğünü belirten Gentiloni, Şimşek’ten hem ekonomik plan hem de AB ile olan çıkarlar konusunda olumlu mesajlar dinlediğini söyledi.

Şimşek: Gümrük Birliği anlaşması genişletilebilir

Şimşek, geçtiğimiz hafta Avusturya’nın Salzburg kentinde düzenlenen bir panelde AB’ye tarımsal mal ve hizmetleri kapsayan Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi için davette bulundu.

“Üzerimize düşeni yapmak ve AB entegrasyon sürecini sağlamak istiyoruz” diyen Şimşek, Türkiye’nin AB’ye uyum sürecinin hem Birlik hem de Türkiye için son derece faydalı olacağına inandığını sözlerine ekledi.

Şimşek, Gümrük Birliği Anlaşması’nın AB ile Türkiye arasında yakın dönemde hizmet ve tarım ürünlerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğine inandığını belirtti. “Ağacın alt dallarındaki meyveden (yakın vadeli hedeflerden) başlayarak yeniden buluşabiliriz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu