Yaşam

Hapşırdıktan Sonra Neden Koku Gelir ve Hangi Koku Ne Anlama Gelir?

Araştırmalar, insanların yüzde 95’inden fazlasının günde ortalama dört kereden daha az hapşırdığını gösteriyor. Bu hapşırmalardan sonra ortaya çıkan çeşitli kokular bazı hastalıkların habercisi olabilir. Hapşırmanın neden koktuğunu ve bu kokuların neden kaynaklandığını öğrenmek için…

Kaynak:https://www.iflscience.com/why-do-you…

Siz veya yanınızdaki biri hapşırdıktan birkaç dakika sonra istenmeyen bir koku hissettiniz mi?

Pis kokulu hapşırıklar, bir kişinin sağlığı hakkında çok şey söyleyebilir, ancak önce hapşırmaya neyin sebep olduğu ile başlayalım.

Hapşırma, muhtemelen bir tetik elemanın burun boşluğuna girmesi nedeniyle havanın aniden dışarı atılmasıdır.

Genellikle bu elementler alerjenler (polen veya toz gibi), çevresel kirleticiler veya virüsler gibi mikroplardır. Başka bir deyişle, bunlar vücudunuzun dışarı atmak istediği şeylerdir. Doktorlar, dışarı atılan bu parçacıkların tipik olarak hapşırma kokunuzun kaynağı olduğunu söylüyor. Yani, hapşırdıktan sonra bir polen kokusu alıyorsanız, bunun nedeni muhtemelen havadaki alerjenin burnunuzdan girmesi ve vücudunuzun onu dışarı atmak istemesidir.

Normalde, kokulu bir hapşırma endişe nedeni değildir.

Bununla birlikte, hapşırmadan sonra belirli kokuların sık sık ortaya çıkması, makul sağlık sorunlarına işaret edebilir. Kokuların ne anlama geldiğini görelim.

Hapşırmanız tatlı kokuyorsa, vücudunuzdaki yüksek keton seviyelerine işaret ediyor olabilir.

Bu, keto diyeti sırasında olabilir, ancak diyabetik ketoasidoz gibi daha önemli bir şeyin işareti de olabilir. Ketoasidoz, vücudunuz yeterli insülin üretemediğinde ortaya çıkan ve kan dolaşımınızda ketonların birikmesine neden olan diyabetle ilişkili tehlikeli bir komplikasyondur.

Ekşi kokulu hapşırıklara genellikle kötü kokulu tükürük ve ağız kokusu eşlik eder.

Doktorlar, ekşi bir hapşırık kokusunun diş problemlerinin veya diş eti hastalığının bir işareti olabileceğini söylüyor. Diş plağının kendine özgü ekşi bir kokusu vardır, bu nedenle açıktaki kökler ve zayıf diş yapısı da bu kokuları taşır. Hapşırdığınızda, o kokulu tükürüğü dışarı atarsınız. Hapşırmanız ekşi kokuyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir diş hekiminden randevu aldığınızdan emin olun.

Hapşırığınızda çürük, kötü bir koku varsa, bunun nedeni sinüs enfeksiyonu olabilir.

Sinüzit olarak da adlandırılan bir sinüs enfeksiyonu, sinüslerinizde sıvı birikerek patojenlerin büyümesine izin verdiğinde ortaya çıkar. Sinüzit semptomları arasında geniz akıntısı ve kötü kokulu nefes yer alır ki bunların hapşırığınızın kokusunu etkileyebileceğini biliyoruz. Sinüzit, kötü kokulu hapşırıkların yaygın bir hatası olmasına rağmen, ağız veya burundaki herhangi bir enfeksiyonun da kötü kokuya neden olabileceği bilinmektedir. Enfeksiyonunuz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza görünmenizi öneririz.

Amonyak veya idrar gibi kokan hapşırmalara dikkat etmelisiniz.

Hapşırığınızdaki bu tür bir koku, muhtemelen böbreklerinizde veya karaciğerinizde bir sorun olduğunu gösterir. Böbreklerinizle ilgili bir sorun olduğunda amonyak verimli bir şekilde atılmaz ve bu nedenle atılan amonyak birikir. Amonyak kokulu bir hapşırmayı uyarı olarak almanız ve en kısa sürede doktorunuzu görmeniz gerektiğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu