Takım

İBBTech’e ‘Kalite’ Ödülü

İBB Teknoloji Atölyeleri’nden mezun olan öğrencilerden oluşan İBBTech ekibi, katıldıkları ilk yarışmada yaptıkları robotla başarıya imza attı. Güç temasıyla düzenlenen First Robotics Competition 2023 Istanbul Regional’da yarışan İBBTech, değerli bir başarıya imza attı 52 grup arasından Kalite Ödülü (2023 Kalite Ödülü) alarak başarı elde etti.

Geçtiğimiz yıl İBB Gençlik ve Spor Direktörlüğü ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen İBB Teknoloji Atölyeleri eğitimine katılan ve mezun olduktan sonra İBBTech ekibine seçilen öğrenciler, ortadaki Volkswagen Arena’da düzenlenen First Robotics Competition Istanbul Regional’a katıldı. 24-26 Mart.

Takım, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Şişman’ın baş mentorluğunda, teknoloji koçluğunda Ahmet Gündüz, Şükrücan Özdemir ve Burak Yörük’ün coşkulu destekçileri Ersin Karaduman’ın kaptanlığında hazırlandı. Grup üyelerinin ilk kez katıldığı güç temalı yarışta 52 takım ve bini aşkın öğrencinin arasından dikkat çekici bir başarı ile öne çıktılar.

DÖRDÜNCÜ OLDULAR

Yarışa kendi yaptıkları robotla katılan İBBTech üyeleri, otonom sistemle başlayan ve pilot yönetiminde gerçekleştirilen yarışta belirlenen görev ve hedefleri başarıyla yerine getirdi. Rakip takımlarla 9 kez sıralama yarışlarına katılan gruplar, ardından 4 kez daha podyuma çıktı. Yarışta yarı finale kalan grup üyeleri, ilk ulusal teknoloji yarışmasını dördüncü sırada tamamladı.

İBBTech, bu performansıyla robot tasarımında mühendislik yaklaşımını ve unsurlarını kusursuz bir şekilde uygulayan, risk azaltıcı önlemler alan, işlevselliğini koruyan, sağlamlık ve dayanıklılık açısından tüm heyetleri kendine hayran bırakan robotlar için Kalite Ödülü’nü de kazandı.

YENİ ROTA ‘İTURO’

İBBTech lise grubunun katılacağı bir sonraki yarışma, İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Kulübü tarafından düzenlenen İTURO (İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları) olacaktır.

TAKIMIN 6. VE 7. SINIF ÜYELERİ DE YARIŞACAK

Takımın 6. ve 7. sınıf öğrencileri, Ankara ve İzmir’de yapılacak FIRST® LEGO® League Challenge Turnuvalarına (FLL) katılacak. Öğrenciler buradan alacakları puanlara göre American LEGO® League Challenge Turnuvasına katılmaya hak kazanacaklardır. Ayrıca bu turnuvalardan bağımsız olarak Almanya’da yapılacak olan 2023-2024 Dünya Robot Yarışları’nda da İBB’yi temsil edebilecekler.

İBB Gençlik ve Spor Direktörlüğü bünyesinde Boğaziçi Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilen çalıştaylar kapsamında 2021-2022 eğitim dönemini tamamlayan öğrencilerin arasından İBBTech kuruldu. Öğrenciler 2021-2022 döneminde aldıkları sınav başarı puanları, eğitime devam durumları, derslere katılımları ve yıl sonu yapılan sınav sonuçlarına göre belirlendi. 6, 7, 8 ve 9. sınıf öğrencilerinden 40 kişilik özel bir ekip oluşturuldu. Öğrenciler, yıl boyunca devam edecek olan yapay zeka, robotik programlama ve tasarım konularında ileri düzey eğitimlerine devam ediyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu