Haber

İran ve Suudi Arabistan ilişkileri normalleşme sürecinde

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ve Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecindeki son durumu ele aldı.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Bin Ferhan telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, iki ülke arasında Mart ayı ortasında Çin’in başkenti Pekin’de varılan bağlantıların normalleşmesine yönelik anlaşmanın son durumu değerlendirildi.

İranlı Bakan, ülkesinin Suudi Arabistan’daki büyükelçilik ve konsolosluğunun resmi açılışı için gerekli hazırlıkları yaptığını bildirdi.

Abdullahiyan, iki ülke yetkilileri ve dışişleri bakanlarının karşılıklı ziyaret programlarının da İran ve Suudi Arabistan’ın işbirliği ve iyi ilişkiler kurma kararlılığının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Bin Ferhan, ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesine yönelik çabalara olumlu baktığını ifade etti.

Son iki ayda İran ve Suudi Arabistan arasında iyi adımlar atıldığına işaret eden Bin Ferhan, varılan anlaşmalara bağlılığın iki ülke arasında iyi ilişkiler tesis etme iradesinin önemli bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Bin Ferhan, elçiliklerin karşılıklı olarak yeniden açılmasıyla iki ülke arasındaki işbirliği yollarının kolaylaşacağını kaydetti.

İran ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkileri normalleştirme süreci

Riyad ve Tahran, 7 yıl aradan sonra 10 Mart’ta Pekin’de Çinli yetkililer aracılığıyla diplomatik ilişkilerin iki ay içinde yeniden başlatılması konusunda anlaştılar.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ve Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan da 6 Nisan’da Pekin’e gelerek iki ülke büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlaması ve vizelerin kolaylaştırılması konularında mutabakata vardı.

Abdullahiyan, 11 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçisini kendilerine tanıttığını, Riyad’a atanacak büyükelçiyi de kısa süre içinde Suudi Arabistan’a bildireceklerini söyledi.

İran, uzun yıllar sonra İran’dan Suudi Arabistan’a ilk üst düzey ziyaret olacak ekonomiBakan İhsan Handuzi, beraberindeki heyet ile 11 Mayıs’ta Suudi Arabistan’ın Cidde kentine gitti.

habergercus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu