Haber

İspanya eski Venezüella askeri istihbarat şefini ABD’ye iade etti

İspanya, Eylül 2021’de Madrid’de yakalanan Venezuela’nın eski askeri istihbarat şefi Hugo Armando Carvajal Barrios’u uyuşturucuyla ilgili arama ve tutuklama emri çıkaran ABD’ye iade etti.

“Tavuk Karvajal” lakabıyla tanınan eski Venezuelalı general, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) sona eren uzun bir yargı sürecinin ardından ABD’ye iade edildi.

İspanya Ulusal Mahkemesi kaynaklarından basına verilen bilgiye göre, Carvajal’ı taşıyan uçağın hatasız ABD’ye doğru yola çıktığı bildirildi.

Avukatları aracılığıyla son iki yıldır ABD’ye iadesini ertelediği belirtilen Carvajal’ın, yargı sürecinde sunduğu tüm argümanların reddedilmesinin ardından hızla dava açılarak Interpol aracılığıyla ABD’ye gönderildiği belirtildi.

Uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla ABD’nin en çok arananlar listesinde yer alan Carvajal, Şubat 2019’da sahte pasaportla Venezuela’dan kaçtı ve aynı yılın Nisan ayında Madrid’deki havaalanında tutuklandı.

Birkaç ay tutuklu kaldıktan sonra İspanya Ulusal Mahkemesi tarafından ABD’ye iadesi reddedilen ve düzenli olarak serbest bırakılan Carvajal, savcılığın itirazına rağmen yaklaşık 2 yıl İspanya’da kaçak olarak yaşadı.

ABD Uyuşturucu ve Çaba Dairesi’ne (DEA) haber verilmesinin ardından 9 Eylül 2021’de Madrid’de saklandığı yerde yakalanan ve İspanya’da sığınma başvurusu reddedilen Carvajal, firar ettiği gerekçesiyle cezaevinde tutuldu. .

Eski Devlet Başkanı Hugo Chavez ve şu anki Devlet Lideri Nicolas Maduro’nun ilk yıllarında Venezuela’da Askeri İstihbarat Lideri olan Carvajal, Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri ile işbirliği içinde ABD topraklarında uyuşturucu üretimi, uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklamayla suçlanıyor ( FARC).

nurdagi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu