Haber

İspanya’da Emekli Askerler Başbakan Sanchez’in Görevden Alınmasını İstedi

İspanya’da emekli askerler, Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı siyasi partilerle ayrılıkçı Katalanlara af çıkarılması şartıyla anlaşan Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) Genel Başkanı Başbakan Pedro Sanchez’in görevden alınmasına yönelik bir manifesto yayınladı. ülke.

Aralarında generallerin de bulunduğu 56 emekli asker, yayınladıkları manifestoda, dün Meclis’ten güven oyu alan ve bugün Kral Felipe VI huzurunda aralarında sol azınlık koalisyon hükümeti kurma yemini eden Başbakan Sanchez’in görevden alınmasını talep etti. PSOE ve Sumar ve ülkede bir seçim daha yapılması. .

Emekli askerler de Anayasa Mahkemesi Başkanı ve Cumhuriyet Başsavcısı’nı “siyasi çıkarlara dayalı karar vermek ve tarafsızlığını kaybetmek”le suçladı.

PSOE’nin ayrılıkçı Katalanlar için Meclis’e getirdiği af tasarısının “İspanyolların kanun önünde eşitliğini bozduğunu ve hukukun üstünlüğünü savunmasız bıraktığını” iddia eden emekli askerler, manifestoda Başbakan Sanchez’in “İspanyolların birlik ve bütünlüğünü tehlikeye attığını” iddia etti. ülkesini kişisel çıkarları uğruna kullanıyor”.

Manifestoda, “İspanya Silahlı Kuvvetlerinin ülkenin ulusal birliğini ve anayasal düzenini sağladığı” vurgulanarak, “ülkenin geleceğine ilişkin ciddi endişelerin olduğu ve bu nedenle Sanchez’in görevden alınması ve erken genel seçime gidilmesi” istendi. Tutulmalı”.

Aralarında bazı jandarma mensuplarının da bulunduğu APROGC adlı özel bir dernek de geçtiğimiz günlerde söz konusu af tasarısına karşı bir açıklama yayınlayarak, “İspanya’yı savunmak için kanımızı son damlasına kadar dökmeye hazırız.” Terim kullanıldı.

İçişleri Bakanlığı bu bildiriye imza atan jandarma mensuplarının bulunup cezalandırılması için soruşturma yürütüyor.

Katalonya’da 2012’den bu yana bağımsızlık yanlısı girişimlere katılan aralarında siyasetçiler, STK üyeleri ve sokaklarda şiddet içeren gösteriler düzenleyerek terörle suçlananların da bulunduğu yaklaşık 400 kişiye tanınması planlanan af, bazı savcılar tarafından sert bir şekilde eleştirildi. ve hakimler.

Ülkenin farklı şehirlerindeki savcı ve hakimler af tasarısını mahkeme önünde protesto ediyor.

Ayrıca son iki haftadır ülkedeki sağ ve aşırı sağ siyasi partilerin daveti üzerine başkent Madrid başta olmak üzere İspanya genelinde gösteriler düzenleniyor.

aziziyehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu