Haber

İtalya’da hafta sonu batan göçmen teknesindeki ölü sayısı 67’ye yükseldi.

İtalya’nın güneyindeki Crotone kenti açıklarında 26 Şubat’ta batan düzensiz göçmen teknesinde hayatını kaybedenlerin sayısı 67’ye yükseldi.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, arama kurtarma ekipleri bu sabah Steccato di Cutro kasabası açıklarında denizde bir kız çocuğunun cansız bedenini buldu. Böylece olayda hayatını kaybedenlerin sayısı 67’ye ulaştı.

Ortada, kazanın meydana geldiği bölgede kayıp göçmenleri arama çalışmaları sürüyor.

Öte yandan olayda hayatını kaybedenlerin cenazeleri de beldede bulunuyor. sporKazadan sağ kurtulan bölge halkı ve yakınlarının taziye ziyaretlerine açıldı.

Spor salonunun zeminine dizilmiş tabutlara çiçek bırakıldığı, Müslüman ve Hristiyan din adamlarının birlikte dua ettiği görüldü.

Olaydan sağ kurtulan bazı göçmenlerin yakınlarının gözyaşlarına hakim olamadıkları görüldü.

Ana muhalefet lideri Schlein, içişleri bakanının istifasını istedi

Göçmen teknesi batmadan önce müdahale etmek için geç kalınıp kalınmadığı tartışmaları ülke gündemini oluşturmaya devam ediyor.

Avrupa Birliği (AB) sınır koruma dairesi Frontex’e ait bir devriye uçağı tarafından 25 Şubat Cumartesi akşamı tespit edilen göçmenleri taşıyan tekneye İtalyan Sahil Güvenlik ekiplerinin neden kurtarma operasyonu başlatmadığı ise gündemdeki yerini koruyor.

Frontex, İtalya’ya gerekli bildirimin yapıldığını açıklarken, İtalyan Sahil Güvenlik Komutanlığı kendilerine herhangi bir tehlikeli durum bildirilmediğini bildirdi.

Sahil Güvenlik de belirlenen kurallara uyulduğunu savundu.

İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi, parlamentonun anayasal işler komitesinde yaptığı konuşmada, Frontex’in söz konusu tekneyle ilgili ilk bildiriminde herhangi bir tehlikeli durum bildirmediğini ve ardından meteorolojik koşulların kötüleştiğini söyledi.

Ana muhalefet ve merkez solun çatı partisi Demokrat Parti’nin yeni genel sekreteri Elly Schlein, komisyonda yaptığı konuşmada yargıya güvendiklerini ve Bakan Piantedosi’nin istifa etmesi gerektiğini söyledi.

AB’ye sistematik olmayan göç üzerine Meloni’den mektup

AB’ye mektup yazan Başbakan Giorgia Meloni, yasa dışı göç ve düzensiz göçmenler konusunda bir Avrupa politikası belirlenmesi gerektiğini belirterek, “Geçen Şubat ayında yapılan olağanüstü AB Konseyi’nde gerçek tarafta olan bazı tedbirler belirledik. , ancak burada zaman faktörü belirleyicidir. Yasadışı göç hareketleriyle başa çıkın. “Bunu başarmak için somut, güçlü ve yenilikçi girişimler şarttır. Menşe ve geçiş ülkelerine aynı anda aktif bir şekilde işbirliği yapabilmeleri için acilen muazzam mali kaynaklar tahsis edilmelidir.” sözlerini kullandı.

Meloni, sistematik olmayan göç konusunun organize suç örgütlerine ve insan kaçakçılarına bırakılmaması gerektiğini vurguladı.

haber-gole.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu