Haber

Kanserli eşini isteyerek öldüren Hunter için tahliye kararı

Güney Kıbrıs’ta kan kanseri olan eşini öldürdüğü iddiasıyla 2 yıl hapis cezasına çarptırılan 76 yaşındaki İngiliz David Hunter, 19 aydır tutukluluğunun ardından bugün görülen duruşmada tahliye oldu. Kararın derhal uygulanacağı açıklandı.

The Guardian gazetesinin haberine göre 52 yıllık eşi Janice Hunter’ı öldürdüğünü itiraf eden David Hunter, ağır hasta olan eşinin kendisini öldürmesi için “yalvardığını” savundu. David Hunter’ın iddiasına göre, daha sonra karısı Janice’i evlerinde boğdu. Ocak 2022’den bu yana Lefkoşa’da yargılanan David Hunter, ‘kasten öldürme’ suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, cezaevinde geçirdiği süreyi dikkate alarak David Hunter’ın tahliyesine karar verdi.

‘KIBRIS’TA BÖYLE BİR DURUM GÖRÜLMEDİ’

Bu kararın ardından Hunter’ın hemen serbest bırakılacağı duyurulurken, davada Hunter’ı savunan “Justice Abroad” adli yardım örgütünün avukatı Michael Polak konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Mahkemenin kararından çok memnunuz. bugün karar; bu, David’in son kararı, serbest bırakılacağı anlamına geliyor.” Polak, “Kıbrıs’ta daha önce bir mahkemede böyle bir dava görülmediği düşünülürse, bu kolay bir cezalandırma uygulaması değildi.” dedi.

Temmuz ayında “kasıtlı adam öldürme” suçundan yargılanan ancak “ihmalle adam öldürmekten” suçlu bulunan David Hunter’ın avukatı Michael Polak, bugünkü mahkeme kararından “çok mutlu” olduğunu belirterek, “Bu trajik ve üzücü bir olay oldu. ilgililer için zor bir durum ama bugün “Mahkeme kararı doğru karardı ve David ve ailesinin birlikte yas tutmasına izin verecek.”

‘Annem babama onu öldürmesi için yalvardı’

Kıbrıs’taki dava boyunca David Hunter, öldürülen eşi Janice ve tek çocukları Lesley tarafından desteklendi. Lesley, lösemi hastası olan ve hareket edemeyen annesinin babasına “onu dayanılmaz acıdan kurtarması için” yalvardığını anlattı.

Hunter, karısını 18 Aralık 2021’de Baf kasabasındaki bir köydeki evlerinde boğarak öldürdü. İngiltere’deki ağabeyini arayıp olanları anlatan Hunter, ardından kendini öldürmeye çalıştı. Ötenazi ve yardımlı ölümün yasak olduğu Kıbrıs’ta David Hunter aleyhindeki dava 2 yıldır devam ediyor. The Guardian’a konuşan Hunter, “Kıbrıs’ta kalmak istiyorum. Taşınmayı seçtiğimiz ülke burası” diyerek eşinin mezarını işaret ederek, “Ona yakın olmak istiyorum” sözlerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu