Haber

Kazakistan’da “Bağımsız İşçi Halk Konseyi” adlı gruba soruşturma

Rusya’nın sonlarına yakın Kazakistan’ın kuzeyindeki Petropavl kentinde, “Bağımsızlık ilan eden İşçi Halk Konseyi” adlı küme hakkında soruşturma başlatıldı.

Kazakistan Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, Milli Güvenlik Kurulu Kuzey Kazakistan İl Şubesi’nin, sosyal medyada dolaşan görüntülerle ilgili olarak “bölücü ve bölücü propaganda” hatasından soruşturma başlattığı bildirildi. Petropavl şehrinde “İşçi Halk Konseyi”.

Açıklamada, savcıların yanı sıra özel soruşturma grubu görevlendirildiği belirtilirken, “Soruşturma kapsamında arama ve el koyma operasyonu yürütülüyor ve gerekli adli incelemeler yapılıyor.” bilgiler paylaşıldı.

Açıklamada, Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince diğer bilgilerin bilinmeyeceği belirtilirken, soruşturmanın Cumhuriyet Başsavcılığı gözetiminde yürütüldüğü vurgulandı.

Dün sosyal medyada “Petropavl Şehri Emekçi Halk Meclisi üyelerinin Kazakistan’dan bağımsızlıklarını ilan ettikleri” görüntüleri yayıldı.

Halkın büyük tepkisine neden olan görüntülerde bir kadın, “Kuzey Kazakistan vilayetinin Petropavl şehrinin özgür halkı olarak bizler, çalışan erkek ve kadın sakinler olarak, şehrin yönetim sistemine tam bir güvensizliğimiz olduğunu beyan ederiz. Kazakistan Cumhuriyeti şirketi, yetersizliği ve yaşam için elverişsiz koşullar yaratması nedeniyle. Biz halk olarak bağımsızlığımızı savunuyoruz. Özerkliğimizi ve egemenliğimizi ilan ediyoruz.” ifadeler yer aldı.

Kazakistan Meclis üyeleri de bu kişiler hakkında cezai soruşturma açılmasına ilişkin olarak Başsavcılığa açık mektup göndermiştir.

Bu durum Rusya’nın sonlarına doğru Rus kökenli nüfusun yoğun olarak yaşadığı Petropavl ve Pavlodar’a tarihi Kazak şehir isimlerinin iade edilmesi konusunu gündeme getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu