Ekonomi

Kazanç görüşmesi: Freshworks %20 gelir artışı kaydetti, Device42’yi satın aldı

Freshworks Inc. (FRSH) 2024 yılının ilk çeyreğinde güçlü bir finansal performans sergileyerek gelirlerini bir önceki yıla göre %20 artırarak 165,1 milyon dolara yükseltti. Şirket ayrıca tahminleri aşan ve %23’lük güçlü bir marj gösteren 38,7 milyon dolarlık önemli bir serbest nakit akışı bildirdi.

Kazanç çağrısı sırasında duyurulan önemli bir gelişme, Freshworks’ün Freshservice BT varlık yönetimi yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlayan stratejik bir hamle olan Device42’nin satın alınmasıydı ve anlaşmanın ikinci çeyrekte tamamlanması bekleniyordu. Girish Mathrubootham’ın İcra Kurulu Başkanı ve Dennis Woodside’ın CEO rolünü üstlendiği liderlik değişikliklerinin ortasında, Freshworks yapay zeka odaklı büyüme fırsatlarından yararlanmaya devam ediyor ve müşteri hizmetleri sektöründeki bazı zorluklara rağmen olumlu görünümünü koruyor.

Önemli Çıkarımlar

 • Freshworks’ün geliri 2024 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %20 artarak 165,1 milyon dolara yükseldi.
 • Şirket, tahminleri aşarak %23 marjla 38,7 milyon dolar serbest nakit akışı yarattı.
 • Freshworks, BT varlık yönetimi tekliflerini geliştirmek için Device42’yi satın aldığını duyurdu.
 • Yapay zeka destekli botlar ve Freddy Copilot gibi yapay zeka yenilikleri, müşteri hizmetlerinde önemli iyileştirmeler sağladı.
 • Girish Mathrubootham’ın İcra Kurulu Başkanı olması ve Dennis Woodside’ın CEO olarak göreve başlamasıyla liderlik değişimi gerçekleşti.
 • Şirket 2. çeyrek gelirini 168 milyon ila 170 milyon dolar arasında ve tüm yıl gelirini 695 milyon ila 705 milyon dolar arasında tahmin ediyor.

Şirket Görünümü

 • 2024 yılının 2. çeyreğinde gelirin 168 milyon ila 170 milyon dolar aralığında gerçekleşmesi ve bir önceki yıla göre %16 ila %17 oranında artması bekleniyor.
 • 2024 yılının tamamında gelirin %17 ila %18 artışla 695 milyon ila 705 milyon dolar arasında olması bekleniyor.

Ayıya Yönelik Önemli Noktalar

 • Zorlu makroekonomik ortam nedeniyle özellikle KOBİ pazarını etkileyen müşteri hizmetleri işinde daha yavaş büyüme.
 • KOBİ anlaşmalarında karar alma süreçlerinin uzadığı gözlemlenmiştir.
3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Yükselişte Öne Çıkan Noktalar

 • Yapay zeka çözümlerinin güçlü bir şekilde benimsenmesi ve yapay zeka destekli botların %40’ın üzerinde sapma oranlarına ulaşması.
 • Freddy Copilot, müşteri hizmetleri temsilcilerinin yanıt sürelerini %30’dan fazla iyileştirdi.
 • Freshworks’ün müşteri hizmetleri paketini benimseyen Cineworld Group ve Monica Vinader ve Stitch Fix gibi şirketler de dahil olmak üzere önemli müşteri kazanımları.

Kaçırılanlar

 • Şirket, artan faiz oranları da dahil olmak üzere makroekonomik faktörlerin etkisinin KOBİ’ler tarafından müşteri desteğine sınırlı yatırım yapılmasına yol açtığını kabul etti.

Soru-Cevapta Öne Çıkanlar

 • Liderlik geçişi, Woodside’ın uygulamaya, Mathrubootham’ın ise ürün stratejisi ve yapay zekaya odaklanacağı, yöneticilerin güçlü yönlerini optimize etmeye yönelik stratejik planın bir parçasıdır.
 • Şirket, KOBİ, orta ölçekli pazar ve kurumsal segmentlerde dijital hareket ve uygulamayı modernleştirmenin önemini vurguladı.

Freshworks’ün 2024’ün ilk çeyreğindeki finansal performansı, stratejik girişimler ve inovasyona odaklanarak karmaşık bir makroekonomik ortamda yol alan bir şirketi yansıtıyor. Device42’nin satın alınması, şirketin BT varlık yönetimi yeteneklerini geliştirme ve pazarda daha etkili bir şekilde rekabet etme konusundaki kararlılığının bir kanıtıdır. Freshworks, özellikle KOBİ segmenti olmak üzere bazı alanlarda büyümenin yavaşladığını kabul etmekle birlikte, yapay zeka odaklı çözümlerine ve bu çözümlerin gelecekteki büyümeyi sağlama kabiliyetine güvenmeye devam etmektedir. Liderlik değişiklikleri, şirketin uzun vadeli stratejisi ile uyumludur ve uygulamaya ve ürün yeniliğine odaklanılmasını sağlar. Önümüzdeki çeyrekler için olumlu bir görünümle Freshworks, hızla gelişen bir sektörde uyum sağlama ve gelişme yeteneğini göstermeye devam ediyor.

InvestingPro İçgörüleri

Freshworks Inc. (FRSH) 2024 yılının ilk çeyreğindeki performansıyla dayanıklılığını ve stratejik zekâsını ortaya koyarken, şirket için parlak bir geleceğe işaret edebilecek önemli finansal ölçümler ve analist beklentileriyle tamamlandı. İşte InvestingPro’dan yatırımcıların ilgisini çekebilecek bazı bilgiler:

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın
 • Freshworks, 5,33 milyar dolarlık piyasa değeri ile kendisini sektörde önemli bir oyuncu olarak konumlandırmıştır. Şirketin 1Ç 2024 itibarıyla son on iki aydaki %83,33’lük etkileyici brüt kâr marjı, yatırımcı güveni için kilit bir faktör olan faaliyetlerinde kârlılığı sürdürme yeteneğinin altını çizmektedir.
 • Analistlerin Freshworks’ün potansiyeline duydukları güven, 15 analistin önümüzdeki dönem için kazançlarını yukarı yönlü revize etmesiyle kanıtlanmaktadır. Bu durum, şirketin finansal beklentilerine ilişkin olumlu bir hissiyata işaret etmektedir ve gelecekteki performansın göstergesi olabilir.
 • Son on iki ayda kârlı olmamasına rağmen, analistler Freshworks’ün bu yıl kâra geçeceğini tahmin ediyor. Kârlılığa geçiş, şirket ve hissedarları için çok önemli bir an olabilir.

InvestingPro İpuçları:

1. Freshworks’ün bilançosunda borçtan daha fazla nakit bulundurması, büyüme fırsatlarına yatırım yapmaya devam ederken şirkete finansal esneklik ve güvenlik sağlamaktadır.

2. Şirketin likit varlıkları kısa vadeli yükümlülüklerini aşmaktadır, bu da finansal sağlığın ve acil finansal taahhütlerini yerine getirme kabiliyetinin güçlü bir göstergesidir.

Daha derinlemesine analiz ve ek InvestingPro İpuçları arayan yatırımcılar için https://www.investing.com/pro/FRSH adresindeki Freshworks’te 5 ipucu daha mevcuttur. InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde etmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanın ve yatırım kararlarınıza ışık tutacak değerli içgörülerin kilidini açın.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

tomarza-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu