Haber

Leyla Güven: Kürt halkı bir gece ansızın haklarını geri alacak

Elazığ Bayan Kapalı Cezaevi’nde tutulan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Lideri Leyla İtimat, İstiklal Caddesi’nde yaşanan saldırının ardından Suriye ve Irak’a yönelik başlatılan askeri hareketa ait değerlendirmelerde bulundu. İnanç, iktidara reaksiyon gösterirken hükümetin güvenlik politiklarını eleştirdi.

‘TAVŞAN KAÇ TAZI TUT’ YOLU UYGULUYORLAR’

Güven, “Hesap verecekler” başlığıyla Mezopotamya Haber Ajansı’nda yazdığı yazıda şunları lisana getirdi: “Uluslararası emperyalist güçlerin ve onların uzaktan kumanda ettiği iç dinamiklerin birlikte ve tam bir mutabakat içinde organize edip hayata geçirdiği Kürt kırımı, bütün yıkıcılığı ile devam ediyor. Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze kadar denenen bütün yolların tekrar tekrar devreye koyup farklı sonuçlar bekliyorlar. Bu prosedürlerle Kürt halkını yok edemeyeceklerini natürel ki biliyorlar. Emperyalistler, Kürt sıkıntısını tahlile kavuşturup bir Ortadoğu’yu özelde Türkiye’yi asla tercih etmezler. Zira işgalci siyasetlerini sürdürebilmek için Ortadoğu’da kriz ve kaosun devam etmesi gerekiyor. Bu nedenle ‘tavşan kaç tazı tut’ metodu uyguluyorlar diyebiliriz. Tahlile kavuşmuş Kürt sorunu içeride de birçok bölümün işsiz kalması demektir. Kürt sorunu olmazsa MHP ve türevleri neyin siyasetini, milliyetçiliğini yapacaklar. Kelamda güvenlik uzmanı çakma kişilikler akla, bilime, gerçeğe alışılmamış bayat kıssalarını kime anlatacaklar. AKP yani iktidarlar çağdışı siyasetlerini ülkeye getirdiği çoklu krizlerini topluma nasıl anlatacak? Beş vakit namaz sonrası bir halkı terörist ilan edip, onların ölüsüne, dirisine fiyatlı imamlarınca nasıl hakaret edecekler? Bu ve daha yüzlerce nedenden ötürü Kürt sorunun tahlilsiz bırakılması, Kürt halkının tercihi değil savaş baronlarının ve ülkenin iktidarlarının derin aklıdır. Kendi tahlili olmayanlar her vakit oburlarının tahliline muhtaçtır.”

‘SENARYO BAHÇELİ’NİN, BAŞROL SOYLU’

Güven yazısının devamında şunları söyledi: “Türkiye’de 20 yıllık AKP iktidarı mühletince Kürt sorunu konusunda kıymetli bilgiler ortaya çıktı. Tek adamın partisi AKP’nin Kürt sorunu konusunda tahlile dair bir siyasetinin olmamasıdır. Bir gün cemaat hocasının fetvasında belirttiği ‘binlercesini öldüreceksin, on binlercesini tutuklayacaksın, milyonlarcasını göçerteceksin, Srilanka modelini devreye koyup sonuç alacaksın’ kelamlarını hayata geçirmeye çalıştı. Bundan sonuç alamayınca bu sefer ulusalcı, Ergenekoncu güruhun tavsiyelerine uyarak savaş kurallarını askıya alıp, her alanda bütün hukuksuzlukları devreye koyup sonuç bekledi. Buradan da bir şey çıkmayınca yeni arayışlara girdi. Şimdilerde yürürlükte olan idare ise Devlet Bahçeli’nin senaryosunu yazdığı Süleyman Soylu’nun başrolde oynadığı AKP ve bütün tayfasının da figüran olarak rol aldığı bir konsept devrededir. En son İstiklal Caddesi olayında bir mizansen olduğunu siyasette hiç alakası olmayan beşerler dahi biliyorlar. Sanırım planlayanlar da kabul edecektir; bu olay yalnızca ve yalnızca Rojava’ya müdahale etmenin kolaylaştırıcısı bir oyundu. Hiç kimse milletin aklını, hafızasını yok saymamalıdır. İktidar yetkililerinin gerekirse sonlarımıza iki bomba atar ve bu mazeret ‘Rojava’ya müdahale ederiz’ kelamları herkesin aklındadır. Kaldı ki bu tekraren uygulanan bir sistemdir. Hasebiyle cılız da olsa kimi kesitler tarafından lisana getirilen bu gerçeğin yok etmek için her yolu devreye koymuş durumdalar. Antep’de DAİŞ’in bir düğünde gerçekleştirdiği katliamda 50’den fazla insan, birden fazla çocuk ve bayan ömrünü yitirdi. Lakin bu iktidar ne ‘yas’ ilan etti ne de bu derece net bir tavır sergiledi. Suruç, Gar, HDP mitingleri de dahil DAİŞ barbarlarının gerçekleştirdiği katliamlara bu iktidar yandaş havuz basın daima çok temkinli bir lisan kullanmıştır. Bunun nedenlerini elbette biliyoruz. Sonuçta ‘öfkeli çocukları kızdırmamak’ gerekir. Sonra maazallah verilen vazifeleri yerine getirmez. İhaleleri iptal edenler, Türkiye’nin sağduyulu -aklıselim vatandaşları bunları tabi ki biliyor. Lakin AKP-MHP’nin yargı dahi bütün baskıcı sistemlerle halka neler yapabildiğini görüyoruz.

‘KÜRT HALKI BİR GECE ANSIZIN HAKLARINI GERİ ALACAK’

AKP’nin tek adamı yakın bir vakitte yeniden ‘kandırıldım’ dese hiç şaşırmayacağız. Fakat halklarımız her bir kandırılmanın gencecik insanların hayatını yitirmesini, emekçinin, işçinin, köylünün, bayanın, gençlerin daha çok yoksullaşmasına ve ülkenin yıllarca geri gidişine sebep oluyor. Bunu bilen Kürt ve Türk halkı yapılacak birinci seçimlerde AKP-MHP faşist iktidarına bunun hesabını sandıkta soracaktır. Bir kere daha belirtiyoruz ki; Kürt düşmanı AKP ve mahallî işbirlikçileri halkımıza ve coğrafyamıza yaptıkları bütün katliam ve talan uygulamaların hesabını memleketler arası hukuk çerçevesinde verecekler. Başta AKP ve Kürt düşmanı bütün kesitler bilsin ki; çok da uzak olmayan bir vakitte Kürt halkı ‘bir gece ansızın’ gasp edilen bütün haklarını geri alacak ve kendi kadim topraklarında özgürce yaşayacaktır. Yıllardır bu realiteye pürüz olmaya çalışanlar da ‘endişeli- kaygılı-üzgün’ bakacaklardır.

‘MUHALİF KESİMLER AMASIZ ORTAKLAŞMALI’

Roboski Katliamı’nı, Uğur Kaymaz’ı, Berkin Elvan’ı ve daha yüzlerce katliamın faili iktidar hiç utanmadan çocuk-kadın edebiyatı yapıyor. Bu da yetmiyor, bombaların üzerlerine çocuk isimleri yazarak kendince ‘öç’ alıyor. Sanırım İsrail dahi bunu yapmamıştır. Ecrin –Yağmur isimleriyle giden bombalar Berfin, Helin ve Rojinlerin canını alacak. Bu zihniyete sahip bir ülkede bayan ya da çocuk olmak en sıkıntı olandır diyebiliriz. Bu manada söylenebilecek çok şey var elbette. Lakin gayemiz herkesin bildiği olayları ve olguları tekrarlamaktan fazla yalnızca hatırladığımızı ve unutmadığımızı belirtmektir. Kürt ve Türkiye halkları Kürt sorunu başta olmak üzere bütün öteki meselelerini çözmüş bir ülkeyi ziyadesiyle hak etmektedir. Bütün muhalif kesitler yürüttükleri adalet, barış, demokrasi ve insan hakları eforlarını amasız, fakatsız ortaklaştırmalı ve öncelikli gayret alanı haline getirmelidir. Lakin bu biçimde milliyetçi, cinsiyetçi, bayan ve tabiat düşmanı, dinci iktidardan kurtulabilir. Unutmamalıyız ki AKP iktidarı bizim belirli ön yargılarla hareket etmemiz bir ortaya gelemememiz ve kesimli duruşumuz yüzünden yirmi yıl iktidarda kalabilmiştir. Kürt sıkıntısını çözmediği için çözülüp tarihin karanlık sayfalarında kaybolan öbür bütün partiler üzere AKP de kaybolup gidecektir.

‘BAŞARIYA ÇOK YAKINIZ…’

Bizler halkımıza dayatılan ezeli düşmanı, inkar ve imha konseptine karşı yıllardır destansı bir direnişte olan bayanlar, gençler, çocuklar, anneler ve politik tutsaklar olarak daha çok direneceğimizi belirtiyoruz. Halkımız bilmelidir ki; muvaffakiyete çok yakınız. Zira zalimler kaybettiklerini anladıklarında zulümlerini daha da artırırlar. Bizler acılarımızı güce dönüştürüp, birlik ve beraberliğimizi geliştirmeliyiz. Bu vesileyle bombardımanda ömrünü yitiren halkımızın kahraman evlatlarını hürmet ve minnetle anıyor, halkımızın başı sağ olsun diyoruz. Yüreğimiz bombalar altında direnen Rojava ve Başur halkının yanındadır. Herkes bilmelidir ki direngen halkımız dört kesimde birleşerek DAİŞ barbarlarına karşı nasıl uğraş ettiyse onların ağa babalarıyla da gayret edecektir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu