Haber

Norveç’te Şiddetli Yağışlar Nedeniyle Tahliyeler Sürüyor

Günlerce süren şiddetli yağmurların ülkenin güneydoğusundaki nehir ve göllerde su seviyelerini yükseltmesinin ardından daha fazla insanın Norveç’ten tahliye edilmesi bekleniyor.

Hans Fırtınası ve şiddetli yağışlar nedeniyle heyelan, sel ve sellerin yaşandığı Norveç’te nehir ve göllerdeki su seviyeleri yükselmeye devam ediyor.

Yetkililer, Begna Nehri’nin yükselen su seviyeleri nedeniyle toprak kayması riski nedeniyle en çok etkilenen bölgelerden biri olan Honefoss’tan daha fazla insanı tahliye etmeyi planladıklarını söylediler.

Şu ana kadar bölgeden yaklaşık 3 bin 600 kişinin tahliye edildiği bildirildi.

Norveç Su Kaynakları ve Enerji Müdürlüğü yetkilisi Ivar Berthling, Honefoss’ta su seviyesinin normalden 2,5 metre daha yüksek olduğunu ve bu artışın bir süre daha devam edeceğini bildirdi.

Norveçli yetkililer dün, su altında kalması sonucu işlevini yitiren ve kontrollü olarak patlatmayı düşündükleri Braskereidfoss Hidroelektrik Santrali’nin sel nedeniyle kısmen yıkıldığını bildirdi.

Açıklamada, Norveç’in en uzun nehri Glomma üzerinde devreye alınan Braskereidfoss Hidroelektrik Santrali’nin kendiliğinden çökmesi sonucu bölgedeki su seviyesinin kademeli olarak dengeleneceği belirtildi.

Barajın açılamaması nedeniyle sel riskiyle karşı karşıya kalan bölgede dün binden fazla kişi tahliye edildi.

Kuzey Avrupa’yı etkisi altına alan Hans Fırtınası nedeniyle Norveç’in güneyinde doğal afet alarmı en yüksek seviyede tutuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu