Ekonomi

Philadelphia Fed Başkanı 2024’te Tek Faiz İndirimi Öngörüyor

Philadelphia Federal Rezerv Başkanı Patrick Harker, ekonomik projeksiyonların karşılanması koşuluyla 2024 yılı sonuna kadar ABD gösterge faiz oranında potansiyel bir indirime işaret etti. Philadelphia’da yerel bir etkinlikte sunum yapan Harker, ekonominin yavaşlayan ancak trendin üzerinde bir hızda büyümesi, işsizliğin ılımlı bir şekilde artması ve enflasyonun kademeli olarak Fed’in hedefine dönmesi halinde tek bir faiz indiriminin uygun olacağını ifade etti.

ABD Merkez Bankası geçen haftaki politika toplantısında faiz oranlarını %5,25-5,50 aralığında sabit tutarak enflasyonu istenen %2 oranına çekmeyi hedefledi. Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi Nisan ayı itibariyle yıllık %2,7 artış gösterdi.

Harker, son Tüketici Fiyat Endeksi verilerini olumlu bir işaret olarak kabul etti ancak bu yıl enflasyonda düzensiz bir ilerleme kaydedilmesi nedeniyle gelen verilerin daha fazla analiz edilmesi gerektiğini vurguladı. Harker, konut ve oto sigortası ve tamirat gibi hizmet sektörlerinde süregelen yüksek maliyetler de dahil olmak üzere potansiyel riskleri bertaraf etmek için politika faizinin şu anda sabit tutulmasının önemini vurguladı.

Harker’ın mevcut duruşu tek bir faiz indirimine meyilli olduğunu gösterse de, yeni ekonomik veriler ortaya çıktıkça pozisyonunu değiştirmeye açık olduğunu ve iki indirim ya da hiçbir indirim yapılmayabileceğini belirtti. Bu duruş, Fed politika yapıcıları arasındaki daha geniş bir hissiyatı yansıtıyor; medyan tahmin bu yıl bir faiz indirimi öngörürken, 2024 sonuna kadar iki faiz indirimi öngören finansal piyasa beklentileriyle tezat oluşturuyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu