Ekonomi

PMI verilerine göre Avro bölgesinde ticari büyüme Haziran ayında hız kesti

S&P Global tarafından derlenen son Satın Alma Yöneticileri Endeksine (PMI) göre, hizmet sektöründeki genişlemenin imalat sektöründeki düşüşü dengelemeye yetmemesi nedeniyle Euro bölgesi Haziran ayında iş dünyasındaki büyümede belirgin bir yavaşlama yaşadı. Ekonomik sağlığın güvenilir bir göstergesi olarak kabul edilen bileşik PMI, Mayıs ayında gözlenen 12 ayın zirvesi 52,2’den Haziran ayında 50,9’a geriledi.

Haziran okuması, 50.8’lik ilk tahminden marjinal olarak daha yüksekti ve endeksin ekonomik büyümeyi daralmadan ayıran 50 eşiğinin üzerinde kaldığı art arda dördüncü ay oldu. Hamburg Commercial Bank’ın baş ekonomisti Cyrus de la Rubia, Euro bölgesindeki büyümenin yalnızca hizmet sektöründen kaynaklandığını, imalat sektörünün ise Haziran ayında önemli ölçüde zayıfladığını kaydetti.

Daha yavaş genişlemeye rağmen, hizmetler PMI güçlü kalmaya devam etti ve bir önceki ay 53.2’den hafif bir düşüşle 52.8’e gerileyerek 52.6’lık flaş tahmini aştı. Ancak, Pazartesi günü açıklanan ilgili bir anketin de gösterdiği gibi, fabrikalar fiyatlarını düşürse bile talebin hızla azalması nedeniyle Euro bölgesi genelinde imalat faaliyeti geriledi.

Üretilen mal ve hizmetlere olan talebi yansıtan bileşik yeni iş endeksi Mayıs ayındaki 51,6 seviyesinden 49,4’e gerileyerek Şubat ayından bu yana ilk kez başabaş noktasının altına düştü. Bu düşüş, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Haziran ayında beklenen faiz indirimine ve Eylül ve Aralık aylarında beklenen ilave indirimlere rağmen gerçekleşti.

PMI’a göre, hem girdi hem de çıktı maliyet baskıları azaldı. Hizmet firmaları ücretlerini son üç yılın en düşük hızında arttırırken, çıktı fiyatları endeksi 54.2’den 53.5’e geriledi.

Bu gelişmeler, de la Rubia’nın da belirttiği gibi, salgın öncesi ortalamaların üzerinde olmasına rağmen ekonominin kırılgan durumu göz önüne alındığında alışılmadık derecede yüksek fiyat artışlarının altını çizen ECB’nin faiz oranlarını düşürme kararına bir miktar destek sağlıyor. ECB’nin ileriye dönük olarak temkinli duruşunu sürdürmesi bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-pertek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu