Haber

Tahminleri tutan Naci Görür, 3 ilimize dikkat çekti: 7.2 ve 7.4 büyüklüğünde deprem bekliyoruz.

Kahramanmaraş ve Hatay’da meydana gelen depremler birçok ilimizde yıkıma ve binlerce vatandaşımızın ölümüne neden olmuştur. Yüzyılın felaketinin ardından bölge beşik gibi sallanırken gözler olası İstanbul depremine ve diğer fay hatlarına çevrildi.

İZMİR BİNGÖL VE ERZİNCAN’A KATILIYOR

prof. Dr. Naci Görür ise katıldığı bir programda Türkiye’de 7,2 ve 7,4 büyüklüğünde deprem beklenen illeri paylaştı. “Bu çağda canımızı toprağa vermemeliyiz.” Görür, şöyle devam etti: “İstanbul dışında Kahramanmaraş’ı sayıyorduk. Orası gitti. Yedisu Erzincan-Karlıova ve Karlıova-Bingöl Göynük arası sanırım iki. Yani 7.2 ve 7.4 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz. İzmir’de. Körfez’de “İzmir’de büyük bir fay var. İzmir fayı ciddi bir fay olup 7 ve üzeri deprem üretebilir. Nitekim Körfez bölgesi 70 kilometre olmasına rağmen 117 kişi hayatını kaybetti. O bölge zayıf zemindir. İzmir bölgesinde 12-13 civarında diri fay var.”

“DEPREM 2145 VEYA 2245’TE OLSA BİLE AYNI KAYIPLARI VERECEĞİZ”

DepremKonuyla ilgili bir bilinç eksikliği olduğunu söyleyen Görür, “Her şeye yemin ederim kalıbımı basarım, bu zihniyetle devam edersek 2145’te deprem olsa aynı kişileri ve malları kaybederiz” dedi. Bu nedenle bilim adamları arasındaki tartışmanın deprem gibi medya önünde yapılması gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Türkiye’nin şu anda en büyük ulusal güvenlik tehdidiyle uğraşmak zorunda olduğu bir ülkede bu çok yanlış” dedi.

“BU BÖLÜMLERDE HASSAS OLMANIZ GEREKİYOR DÜŞÜNÜYORUZ”

Riskli bölgeleri haritada gösteren Naci Görür, “Avrasya ve Anadolu levhasının ortasındaki sınır boyunca Anadolu göreli olarak Batı’ya gidiyor. Levha sınırı ve levhalar aktif olduğu için depremler olacak. arzdaki sıcaklık farkı ile burada.Türkiye’nin en tehlikeli depremi Karlıova ile sona erecek.Yunanistan’a 1650 kilometre… Şimdi ikinci Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde Bingöl-Karlıova’nın ortasında kalan bölge akademik bir sorundur. Arap levhası hatasız kuzeye gittiği için orada depremler var.Afrika Kıbrıs’ın altına battığı için Akdeniz’de de depremler oluyor.Kahramanmaraş’taki deprem enerjisinin bir kısmını güneye verecek.Burada deprem olduğunda uyarmıştık. burada iki deprem oldu güneye dikkat dedik güneyde hatay ve adana havzası var hatay da oldu adana havzasının devamı kıbrısta sınırlıdır. Yedisu fayı üzerinde 7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelebilir, çünkü 1780’lerde Yedisu fayı da 7.4 büyüklüğünde bir deprem üretti. O zamandan beri deprem yok. Üstelik Erzincan depremi oldu ve orada gerginlikler birikti. Bu kesimlerin duyarlı olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“İSTANBUL SALGINI BEKLİYORUZ”

Çınarcık bölgesinde deprem beklediklerini belirten Naci Görür, “Neredeyse kırılmaz olan yer kalır. Kırılmaz olan yer de kırılır. Özellikle İstanbul’da deprem bekliyoruz. Bunun sebepleri var. Bölge sismik bir boşluktur.Tüm araştırmalarımız Marmara’nın kırılması gerektiğini gösteriyor.Adalar fayı ile Kumburgaz fayı birlikte veya farklı şekilde kırılacak.Batı Tekirdağ fayının da 1912’de kırıldığını düşünüyoruz.Bu nedenle orada dememizin sebebi İstanbul’da deprem olacağı bilimsel bir gerçektir” dedi.

altinekin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu