Hindistan

Türkiye’ye karşı ne yapacaklarını şaşırdılar: Erivan ve Atina’ya silah tedariği!

Ermenistan’a çok sayıda roket, hava savunma ve SİHA sistemleri satan Hindistan’ın, Yunanistan’a da “Türk savaş gemilerine karşı kullanılması için” füze sistemi verdiği ortaya çıktı.

Atina’ya verilen sistemlerin, NATO’da kriz çıkaracak türden olduğu, söz konusu silahların NATO’nun savaş uçaklarına kilitlenebildiği de iddialar arasında. Aralarında Financial Times, The Economist Times, Radio Free Europe ve Ermeni basın organlarının da bulunduğu yayın kuruluşlarına göre Erivan’a sadece Hindistan değil İran da silah sağlıyor. Hindistan’dan başlayıp İran üzerinden Ermenistan’a kadar uzanan koridor üzerinden gerçekleştirilen silah satışları geçtiğimiz yıl Nisan ayında imzalanan üçlü anlaşma ile sağlanıyor.

MOSKOVA YERİNE YENİ DELHİ

Ermenistan’ın Rusya ile ilişkilerinin bozulmasının ardından geleneksel silah tedarikçisi olarak Moskova yerine Tahran ve Yeni Delhi’yi tercih ettiğini bildiren kaynaklar, Hindistan’dan Ermenistan’a gönderilen ve Azerbaycan’a karşı kullanılması planlanan silahlar arasında mobil personel anti-SİHA sistemleri ve ‘Zen’ hava savunma sistemlerinin olduğunu söylüyorlar. 

NURDUZ’DAN GİRİYOR

Erivan’ın ‘Zen’ sistemleri için Hindistan’a 41 milyon dolar ödeme yaptığı ifade edilirken Yeni Delhi’den alınan 214 milimetrelik ‘Pinaka’ karadan karaya roket sistemleri için de 260 milyon dolar ödendiğinin altı çiziliyor. Erivan’ın ayrıca 155.5 milyon dolarlık bir anlaşma ile Hindistan’dan 84 adet Gelişmiş Top Sistemi (ATAGS) satın aldığı da biliniyor.

Hindistan’dan gönderilen silahların ise önce İran’ın güneyinde, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ise hemen kuzeyinde yer alan Bandar Abbas liman kentine geldiği ve buradan kara yoluyla kuzeyde yer alan Nurduz sınır kapısını geçerek Ermenistan’a girdiği iddialar arasında. 

ATİNA BAĞLANTISI

Küresel savunma medyasındaki iddialar bununla da sınırlı değil. Yunanistan’ın olası bir çatışmada Türk savaş gemilerine karşı kullanılmak üzere Hindistan’dan BrahMos (PJ-10) güdümlü füze sistemleri aldığı da iddia ediliyor. Hindistan’daki yayın organlarından elde edilen görüntülere göre karadan-karaya ya da karadan-denize kullanılabilen seyir füzesine ilişkin bilgiler küresel medyada tartışılmaya devam ediyor.

KAYNAK: HABER GLOBAL / EMRE ÖZTÜRK

lice-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu