Ekonomi

Venedik’te para ‘bastırıldı’

Bugün, Venedik Belediye Meclisi’nin kentteki turist yoğunluğunu kontrol altına almak amacıyla Eylül 2023’te aldığı “günlük ziyaretçilerden giriş ücreti alınması” kararıyla ilgili bir adım daha atıldı.

İtalyan basınında yer alan habere göre, Venedik’e günübirlik ziyaret için gelen turistlerin şehre 5 euroluk giriş ücretini peşin ödeyerek tatil gibi zamanlar için rezervasyon yaptırabilmelerini sağlayacak dijital internet portalı hizmete açıldı. turist yoğunluğunun artması bekleniyor.

Böylece bu yıl bahar ve yaz aylarında günübirlik gezi için kente gelmeyi planlayan turistler, ziyaretlerinin belediyenin “yoğun günler” olarak belirlediği 29 farklı günden birine denk gelmesi halinde, rezervasyon ücretini ödeyerek rezervasyon yaptırabiliyor. “Contributo di Accesso a Venezia” adlı siteden giriş ücreti (Venedik’e Giriş Ücreti). bunu yapmak zorunda kalacak. Turistler bugünden itibaren rezervasyon yapabilecek.

50-300 euro para cezası

Bu işlem karşılığında günlük ziyaretçilerin akıllı telefonlarına geçiş belgesi görevi gören QR kod gönderilecek ve bu QR kodun kentte yapılacak rastgele denetimlerde gösterilmesi gerekecek. Giriş ücretini ödemeyenlere, yerel makamlarca tespit edilmesi halinde giriş ücretine ek olarak 50 ila 300 euro arasında idari para cezası ödemek zorunda kalacak.

Venedik Belediyesi sınırları içindeki tesislerde konaklayanlar, Venedik’in bulunduğu Veneto bölgesinde ikamet edenler, 14 yaş altı çocuklar, bakıma muhtaç olanlar, spor müsabakalarına katılanlar, seyahat eden lise öğrencileri, güvenlik güçleri ve İtfaiye ekipleri giriş ücreti ödemekten muaf olacak.

Kent Konseyi kararıyla bu yıl yoğun geçmesi beklenen ve bazı tatil günlerini de içeren 29 günde de giriş fiyatı test edilecek. Bu kapsamda giriş fiyatı uygulaması ilk olarak 25-30 Nisan tarihleri ​​arasında uygulanacak.

Belirli dönemlerde günübirlik turizmin engellenmesi amaçlanıyor.

Giriş fiyatı uygulamasının amacının şehrin hassas yapısına uygun olarak belirli dönemlerde günübirlik turizmin önüne geçmek olduğu belirtiliyor.

Venedik Belediye Meclisi’nin Eylül 2023’te giriş ücreti uygulaması kararını destekleyenler olsa da, bu kararın Venedik’i bir açık hava müzesine veya giriş ücretli “oyun alanı gibi bir şeye” dönüştüreceği görüşünü dile getirenler de var.

Venedik, kanalların üzerine kurulu yapısı ve tarihi dokusuyla her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu