Yaşam

Yeni Deneylerin Ardından Vücut Geliştirme Takviyesinin Demansı Önlediği Açıklandı

Günümüzde en sık görülen hastalıklardan biri ne yazık ki Alzheimer’dır. Çoğunlukla yaşlılarda görülen ve ‘demans’ olarak da adlandırılan bu unutkanlık hastalığının önlenmesi için önemli bir çalışma yapıldı. Araştırmanın sonuçları için?

Kaynak:https://www.science.com/bodybuilding-…

Bilim insanları demansı önlemenin ve tedavi etmenin yollarını aramaya devam ediyor.

Yakın zamanda yapılan bir deney sayesinde, vücut geliştirme takviyesi beta-hidroksi beta-metilbutiratın (HMB) farelerde bilişsel gerilemeye karşı koruduğu keşfedildi.

ABD’deki Rush Üniversitesi ve Simmaron Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar, kas geliştirme takviyesinin beynin öğrenme ve hafıza alanlarını sağlıklı tutmaya yardımcı olduğunu ve insan Alzheimer hastalığının semptomlarını yansıtacak şekilde tasarlanmış fare beyinlerinde plak oluşumunu azalttığını buldu.

Beyinde plak oluşumu Alzheimer hastalarında görülen tipik bir durumdur. Hastalığa neyin sebep olduğu henüz net olmasa da, bu plakların (amiloid beta ve tau protein kümelerinin) nöronların neden başarısız olduğunun anahtarı olduğu düşünülüyor. Her ne kadar bu çalışmada fareler kullanılmış olsa da grup, HMB’nin insanlarda Alzheimer gibi demans durumlarıyla mücadele etmek için yeniden kullanılabileceğinden umutlu.

İyi haber şu ki HMB’nin uzun süreler boyunca bile kas kazanımı için kullanılması aslında güvenli kabul ediliyor.

Rush Üniversitesi’nden sinir bilimci Kalipada Pahan, “Bu, hastalığın ilerlemesini durdurmak ve Alzheimer hastalarında hafızayı korumak için en güvenli ve en kolay yaklaşımlardan biri olabilir” diyor. Analiz, HMB takviyesinin, beyindeki yağ asitlerini metabolize etmeye yardımcı olan bir sinyal reseptörü olan peroksizom proliferatörüyle aktifleştirilen reseptör alfa (PPARa) ile etkileşime girdiğini ortaya çıkardı. Yani kas üretimine olumlu etkisi vardır.

Önceki çalışmalar, nöronların düzgün çalışmasını sağlamada nörotrofik faktörler olarak bilinen bir protein ailesinin değerini tanımlamıştı.

Alzheimer hastalarında bu proteinlerin seviyeleri daha düşüktür, ancak HMB’nin bunları onardığı gösterilmiştir. Pahan, “Çalışmamız, HMB’nin oral tüketimden sonra beyne girdiğini, bu faydalı proteinleri arttırdığını, nöronal bağlantıları onardığını ve plaklar ve düğümler gibi Alzheimer benzeri patolojiye sahip farelerde hafızayı ve öğrenmeyi iyileştirdiğini buldu” diyor.

Kısacası HMB’nin ikili bir faydası var; Alzheimer’ın ortadan kaldırabileceği türden sinirsel performansları korurken, aynı zamanda hastalığın ilerlemesiyle ilişkili bazı fiziksel semptomları da hedefliyor.

HMB’nin etkilerini elde etmek için kullandığı sistemleri tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Aynı zamanda insanlarda da aynı etkilerin görülmesi gerekmektedir. Yine de bu ileriye dönük umut verici bir gelişme.

Bilim insanları Alzheimer’ın nasıl çalıştığını ve bununla nasıl mücadele edebileceğimizi anlama konusunda ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Ancak Alzheimer hala tedavisi bulunamayan ve dünya çapında milyonlarca yaşlı insanı etkileyen bir hastalıktır.

Pahan, ‘Hastalığın nasıl işlediğini anlamak; “Beyni korumak ve Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurmak için etkili ilaçlar geliştirmek önemlidir” diye bitiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu