Haber

Yunan gazetesinden skandal manşet: Erdoğan Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasını engellerse Türkiye’yi sınır dışı edin

Sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran yakmasına izin verilmesinin yankıları sürüyor. Türkiye’nin NATO üyelik kapılarını aşındıran İsveç skandalının ardından en sert tepkiyi gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin TBMM Kümelenme Toplantısı’nda konuştu.

ERDOĞAN’DAN İSVEÇ’E NATO İKAMETİ

Türkiye’nin NATO üyeliği kapılarını aşındıran İsveç’e net bir açıklama yapan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı; “İsveç merak etme. Kutsal kitabım Kuran-ı Kerim’in yakılıp yırtılmasına izin verdiğin sürece NATO’ya girmene ‘evet’ demeyeceğiz. Finlandiya’nın gidişatına olumlu bakıyoruz. NATO’ya giriş.”

DÜNYADA İLK MANŞET OLDU

Erdoğan’ın sözleri uluslararası haber ajansları tarafından ‘acil’ koduyla abonelerine servis edilirken, birçok gazetede ilk manşet oldu. Alman DW, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’i NATO üyeliği için bir kez daha azarladı” başlığıyla okuyucularının karşısına çıktı. Erdoğan’ın açıklamalarına geniş yer veren Amerika’nın Sesi haberinde şu ifadelere yer verildi; “Türkiye Cumhurbaşkanı, İskandinav ülkesi İslam’ın kutsal kitabına saygısızlık eden protestoların yapılmasına izin verdiği sürece Türkiye’nin İsveç’in NATO askeri ittifakına katılmasına izin vermeyeceğini yineledi.”

Al Monitor, “Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik hedeflerini birbirinden ayırabiliyor mu?” “Erdoğan, Finlandiya’nın NATO üyeliğine daha olumlu bir tavır alarak İsveç’in hızına bir kez daha kapıyı çarpsa da, ne Helsinki ne de NATO artık İsveç’i geride bırakmaya istekli görünmüyor.” Fox News, Erdoğan’ın İsveç’e yaptığı aramayı haber yaptı. Raporda, “Türkiye ve Macaristan dışındaki tüm NATO üyeleri, İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka katılmasını onayladı” denildi. Erdoğan’ın açıklamaları İsveç basınında da geniş yer buldu. Svenska Dagbladet, İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström’ün İsveç’in ifade özgürlüğünden ödün vermeyeceğini açıkladığını duyurdu. Expressen, Başbakan Ulf Kristersson’a göre Kuran’ı yakma yasağının alakasız olduğunu yazdı.

YUNAN GAZETESİNDEN SKANDAL ÇAĞRISI: EXPORT TURKEY

Yunan Kathimerini gazetesi ile skandal bir Türkiye davetiyle okuyucularının karşısına çıktı. Gazete, “Erdoğan Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasını engellerse Türkiye’yi defedin” başlığıyla okuyucularının karşısına çıktı.

George Monastiriakos imzalı yazıda şu sözler yer aldı; “Kuzey Atlantik Antlaşması’nın 2. maddesi, üyelerin demokratik kurumlarını güçlendirmeleri, istikrar ve refah koşullarını iyileştirmeleri ve uluslararası ekonomi politikalarındaki çatışmaları ortadan kaldırmaları gerektiğini belirtiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görevdeki son döneminde tam tersini yaptı.”

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’ya şantaj yaptığı iddiasının yer aldığı yazıda, ‘kesin olan bir şey var: Türkiye, Kuzey Atlantik Antlaşması’nın 2. Maddesini ihlal etti’ denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu