Yaşam

Antalya Büyükşehir’den toprak ve yaprak analizi eğitim

Yerelden kalkınma projeleri kapsamında üreticiyi her alanda destekleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi, toprak ve yaprak tahlili eğitimi düzenledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’in “Yerelden Kalkınma Projeleri” kapsamında üreticiler, eğitimler ile ziraî üretime teşvik ediliyor. Bu kapsamda Antalya Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü ‘Toprak ve Yaprak Eğitimi’ düzenledi. Antalya Zeytinpark Eğitim Salonu’nda gerçekleştirilen eğitimde toprak ve yaprak tahlilinin ehemmiyeti anlatıldı.

GÜBRE KULLANMADAN EVVEL TAHLİL YAPILMALI

Eğitimde konuşan Ziraat Yüksek Mühendisi Nermin Cet Aksu, istikrarlı gübreleme, sağlıklı bitki yetiştirmek için, hem bitkinin hem de o bitkinin yetiştirildiği toprağın tahlil edilmesi gerektiğini söyledi. Nermin Cet Aksu, “Toprak tahlilleri ile yalnızca toprağın verimlilik durumları belirlenirken, bitki tahlilleriyle hem bitki hem de o bitkinin yetiştirildiği ortam hakkında bilgi sahibi olunuyor. Toprakta kâfi ölçüde bitkiye yarayışlı besin unsurunun bulunmasından çok, o besin hususundan bitkinin ne oranda yararlandığı ya da yararlanıp yararlanamayacağı değerlidir. Gübre kullanmadan evvel toprağın kesinlikle tahlil ettirilmesi ve laboratuvardan alınacak toprak tahlil raporu sonucuna nazaran gübre kullanılması gerekir. Toprak örnekleri ekimden yahut gübre kullanım tarihinden 1.5-2 ay evvel alınmalıdır. Numune alınan toprak tavda olmalı; çok kuru, yağışlı ve donlu periyotlarda numune alınmamalıdır. Tarla bitkileri için her ekim periyodundan evvel toprak örneği alınarak analiz ettirilir” dedi.

YAPRAK TAHLİLİ ÖNEMLİ

Yaprak tahliline ait de bilgilendirme yapan Ziraat Yüksek Mühendisi Nermin Cet Aksu, “Yaprak analizleri çok ve çeşitli amaçlar için yapılmaktadır. Temel bir besin elementi az ve aşırı oranlarda olduğu zaman bitki büyümesi ve ürün verimi bundan etkilenir. Yaprak analizi yaptırmak için gelişmesini tamamlamış genç yapraklardan alınmalıdır. Sağlıklı ve eksiklik gösteren bitkilerden ayrı ayrı alınmalıdır. Bitki numuneleri yaprak ayası ve sapları ile birlikte 60-80 adet alınmalıdır ve aynı gün laboratuvara gönderilmelidir” diye konuştu. Eğitimden sonra ise iştirakçilere toprak tahlili yaptırmak için toprağın nasıl kazılması gerektiği uygulamalı olarak gösterildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu