Haber

ATAK-2 ABD’nin gündeminde: Türkiye’nin yeni taarruz helikopteri

ensonhaber.com

Ağır sınıf taarruz helikopteri çalışmaları ile savunma sanayisindeki atılımlar hız kesmeden devam ediyor.

TUSAŞ tarafından geliştirilen T-929 ATAK-2 helikopteri ilk uçuşuna hazırlanıyor. Helikopter motoru ilk kez çalıştırdı.

Hürjet’ten sonra T-929

Askeri sanayiye ilişkin içerikler hazırlayan ABD merkezli The War Zone internet sitesi, Türkiye’nin yeni taarruz helikopterini yakından inceledi.

Haberde, Türkiye’nin ilk yerli askeri jeti olan süpersonik yetenekli Hürjet’in ilk uçuşunu duyurmasının ardından T-929 taarruz helikopterinin motor testlerini gösteren bir videonun yayınlandığı belirtildi.

“Önceki ATAK’ın devamı niteliğinde”

Yeni helikopterlerden üçünün 2025 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edileceği kaydedildi.

T-929, ATAK-2 programı kapsamında TAI’nin T-129 taarruz helikopteri ile sonuçlanan bir önceki ATAK’ın devamı niteliğindedir. T-129’lar şu anda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığında görev yapıyor.

“Türk savunma sanayi etkileyici bir hıza sahip”

ATAK-2 projesiyle ilgili çalışmaların resmi olarak 2019’da başladığı belirtildi. Türkiye’nin savunma çabaları “Etkileyici hızın bir başka örneği.”söz söylendi.

T-929’un T-129’dan daha büyük ve daha yetenekli bir “makine” olduğu ve “ağır sınıf” taarruz helikopteri olarak tanımlandığı paylaşıldı.

“Aviyonikler yerel olarak tedarik edilecek”

Haberde şu ifadeler yer aldı:

Genel olarak ABD AH-64 Apache ve Rus Ka-52 ile birebir sınıftadır. Yeni helikopterin toplam yükü yaklaşık 11 bin 340 kilogram. Buna 1500 kilogram silah ve depolama dahildir.

Aviyonikler, Türk savunma havacılığı çabalarının ortak bir özelliği olarak yerel olarak tedarik edilecek ve entegre edilecektir.

Türkiye ayrıca MİLDAR adlı milimetrik dalga boyunda bir atış kontrol radarı geliştirdi. Bunun bir versiyonunun T929’da yolunu bulması bekleniyor.

Gözden kaçırma ATAK-2 helikopteri ilk kez motor çalıştırdı Haberin Detayları
Dünya Hürjet’ten bahsediyor: Süpersonik performansa sahip Haberin Detayları

koprubasiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu