Ekonomi

Çiğ süt destek ödemelerine ilişkin esaslar belirlendi

Çiğ süt takviyesi ödemelerinin usul ve esaslarını Tarım ve Orman Bakanlığı belirlemiştir.

Bakanlığın Çiğ Süt Takviyesi ve Süt Piyasasının Düzenlenmesine İlişkin Uygulama Tebliği, 1 Ocak itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile 2023-2024 Yıllarında Yapılacak Çiğ Süt Esasına Dair Karar ve Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yürürlüğe giren Süt Piyasası Yönetmeliğinde yer alan destek ödemelerine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. azimli.

Buna göre çiğ süt matrahı ve süt piyasasının düzenlenmesi için gerekli kaynak bütçede hayvancılığı desteklemek için ayrılan ödenekten karşılanacak. Bakanlıkça gerekli paranın havalesini müteakip banka aracılığıyla ödenecektir.

Ürettiği çiğ sütü süt işleme tesislerine, bulunduğu üretici veya yetiştirici kuruluşu veya bağlı kuruluşları aracılığıyla fatura/e-fatura/e-arşiv fatura/üretici makbuzu/e-üretici makbuzu karşılığında satan çiğ süt desteği. yüzde 50’den fazla hisseye sahipler. Bakanlığın Süt Kayıt Sistemi (BSKS) veri tabanına aylık olarak kayıt yaptıran üretici-yetiştirici kuruluşuna üye yetiştiricilere ise;

Süt piyasası yönetmeliği kapsamında çiğ sütlerini üretici örgütleri aracılığıyla süt ürünlerine dönüştürerek Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü’ne satan üreticiler de destekten yararlanacak. Destek 1 kilo süt işçiliği karşılığı olacak.

Çiğ süt desteğinden yararlanacak işletmelerin ve sütün elde edildiği hayvanların TÜRKVET’e kayıtlı olması gerekmektedir.

Süt soğutma tankları, süt toplama merkezleri ve süt dolum tesislerinin ilgili mevzuata uygunluğu denetlenecektir.

Çiğ süt bazında, üretici-yetiştirici kuruluşlarına verilen yetki, misyon ve sorumlulukları zamanında yerine getirmeyerek üreticiyi mağdur eden üretici-yetiştirici kuruluşları mağduriyetlerin giderilmesinden sorumlu olacaktır.

Tebliğ’de yer alan destek ödemeleri kamu kaynağı olduğu için hak sahibinin hesabına intikal etmeden haciz-icra, atama ve benzeri işlemler gerçekleştirilemeyecektir.

İdari hata sonucu düzenlenen belgelerle yapılan ödemeler hariç olmak üzere destek ödemelerinden haksız olarak yararlandığı tespit edilen üreticiler 5 yıl içinde herhangi bir destek programından yararlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu