Ekonomi

DASK ödemesi 20 milyarı aştı

6 Şubat’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremin ardından Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na (DASK) gelen hasar bildirimi 475 bini geçti. Yıkıldığı tespit edilen binalarda sigortalının ihbarı beklenmeden hasar ödemeleri yapılır. OHAL bölgesinde ödemesi yapılan evrak sayısı 232 bin 328 olurken, 51 bin 940 evrak işleme alınacak. Ödenmeden kapatılan evrak sayısı 15 bin 643, süreçte teslim alınmayan evrak sayısı 52 bin 203, eksik evrak sayısı 84 bin 616, hasarsız evrak sayısı ise 38 bin 28 oldu. Deprem ihbar sayısı 475 bin 19’a, ödenen tazminat tutarı 20 milyar 108 milyon 443 bin liraya ulaştı. DASK’ın ödediği en yüksek hasar 640 bin lira olurken, bunun üzerinde fiyat alabilmek için konut sigortası da yaptırmak gerekiyor. Konutun piyasa fiyatı 3 milyon lira olmasına rağmen bunun 640 bin lirasını DASK ödüyor. Ancak hem evin hem de içindeki eşyaların sigortalanması durumunda yıllık ortalama 3 bin 500 lira ödenmesi gerekiyor. Deprem olması durumunda DASK, poliçede yazan standart teminat tutarını öder.

ZAMAN ÇİZELGESİ YOK

Sigortalıların hasarı bildirmesi için herhangi bir süre sınırlaması yoktur. Kurum, yıkıldığı tespit edilen binalar için sigortalının ihbarını dahi beklemeden hasar ödemesi yapıyor. Sigorta eksperleri saha çalışmalarına 10 ilde devam ediyor. İlgili kurumlar ile koordineli bir şekilde çalışan kurum hem hasar işlemlerini hem de hasar bildirimi yapılmadan ödemelerini yapmaktadır. Hasar belgeleri oluşturulduktan sonra hasar tespitini yapacak sigorta eksperinin adı, soyadı ve telefon numarası sigortalıların telefonlarına SMS ile gönderilir. Ardından depremzedelere ödemenin hazır olduğuna dair bir bildirim gönderilir.

haberpendik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu