Haber

Emniyetten sürücülere “kış lastiği” uyarısı

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), şoförlerin kış lastiği ve standartlara uygun lastik kullanımına hassasiyet göstermesinin trafik güvenliği açısından kıymetli olduğunu bildirdi.

EGM’nin toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, şehirlerarası seyahat edecek vatandaşların ve ticari araç şoförlerinin, kış lastiği ile standartlara uygun lastik kullanımı konusunda göstereceği hassasiyet ve dikkatin, trafiğin daha inançlı olmasını sağlayacağı belirtildi.

Açıklamada, kış lastiklerinin 1 Aralık-1 Nisan tarihleri ortasında yük ve yolcu nakliyeciliği yapan araçlarda kullanılmasının mecburî olduğu hatırlatıldı.

Kamyon, cazip, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliğinin 4 milimetreden, kamyonet, minibüs ve araba tipi araçlarda ise 1,6 milimetreden az olmaması gerektiği aktarılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Hava sıcaklığının 7 santigrat derecenin altına düştüğü durumlarda kış lastiği tercih edilmelidir. Hava basıncı her 10 santigrat derecede 1-2 PSI veya 0,07 ila 0,14 bar düşmektedir. Aracın önerilen lastik basıncı bulunmalı ve iki haftada bir lastik basıncı kontrol edilmelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu