Ekonomi

EPDK’dan lisanssız elektrik üretimine ilişkin yönetmelik değişikliği

Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelikte bazı düzenlemeler yapılarak Resmi Gazete’de yayımlandı.

Elektrik tüketim ihtiyaçlarını kendi elektrik üretim tesislerinden karşılamak üzere lisanssız elektrik üretim yatırımlarının ülke genelinde hızla devam ettiğini hatırlatan EPDK’nın konuya ilişkin verdiği bilgiler şöyle: Hangi bölge ve trafo merkezinde ne kadar kapasite olursa olsun, uygulamanın olumlu olması başarılı olması için kritik öneme sahip.”

Yönetmeliğe göre bu kapsamda yatırımcılar yatırımlarını planlarken hangi trafo merkezinde ve buna bağlı olarak hangi bölgede başvuru yapacaklarına sağlıklı bir şekilde karar verebilmekte; Ekim ayının prestijiyle birlikte TEİAŞ, dağıtım şirketleri ve ülke genelinde trafo ve fider bazında OSB dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler tarafından verilecek iletişim görüşleri kendi internet sitelerinde duyurulacak.

Ekim ayına kadar başvuru alınmayacaktır.

“Elden teslim” yöntemiyle yapılan lisanssız elektrik üretim başvuruları Ekim ayı itibarıyla elektronik ortamda alınmaya başlanacak.

Yönetmeliğe göre şeffaflığın artırılması, rekabet ortamının korunması kapsamında kapasitelerin belirlenmesi ve duyurulması amacıyla 1 Ağustos 2023 – 30 Eylül 2023 tarihleri ​​arasında ilgili şebeke işletmecileri tarafından başvuru alınmayacaktır. elektronik uygulama altyapısının hazırlanması.

Ekim ayı prestijiyle lisanssız üretim başvuruları yeniden açılacak ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretim başvuruları devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu