Haber

İskoçya’daki En Büyük Toplu Balina Ölümü

İskoçya’nın batısındaki Outer Hebrides takımadalarında, kıyıda mahsur kalan 56 pilot balinadan 55’i öldü ve bu, ülke tarihindeki en büyük toplu balina ölümüne yol açtı.

Bölgenin nadide haber sitelerinden Hebrides News’de yer alan habere göre, Birleşik Krallık tarihinin en büyük toplu balina ölümü takımadalar içindeki Lewis Adası’ndaki Traigh Mhor sahilinde gerçekleşti.

Geçen Cumartesi gecesi kıyıya yakın yüzen bir balina sürüsünün tespit edildiği belirtilen haberde, balina sürüsünün Pazar sabahı kıyıya vurduğu kaydedildi.

British Marine Life Rescue Divers (BDMLR), Scottish Straying Creatures Program (SMASS) ve çeşitli kamu kuruluşları, gelgit kıyısında ölü bulunan pilot balinaları kurtarmak için bir görev başlattı.

SMASS yetkilisi Mariel vol Doeschate, basına yaptığı açıklamada, kıyıya geldiklerinde önce balinaları düz çevirerek yaşamsal faaliyetlerini kontrol ettiklerini söyledi.

Yaşayan iki balinayı kurtarmayı başardıklarına dikkat çeken Doeschate, bir balinanın yüzerek uzaklaştığını, diğerinin ise tekrar kıyıya çarparak öldüğünü kaydetti.

Doğum yapmakta zorlanan dişi balina sürüyü kıyıya çekmiş olabilir

Kurtarma ekipleri, hayatını kaybeden 55 balinadan ikisinin yeni doğduğunu, bazı dişi balinaların ise hamile olduğunu açıkladı.

BDMLR’nin açıklamasında, sürünün neredeyse tamamının öldüğü iddiasına yer verilirken, “Sığ su ve kuvvetli rüzgar, hayatta olan balinaların kurtarılmasını zorlaştırdı.” sözlerini kullandı.

Kurtarma çalışmalarının sonuçsuz kalacağı gerekçesiyle yaşam belirtileri gösteren balinalara öğle saatlerinde daha fazla acı çekmemeleri için ötenazi uygulandı.

Kurtarma ekipleri, doğum yapmakta zorlanan bir dişi balinanın tüm sürüyü kıyıya çektiğini düşünüyor.

“Bir pilot balina kıyıya vurursa, tüm sürü onu takip eder”

İskoçya’nın önde gelen gazetelerinden The Scotsman’a konuşan SMASS yetkilisi Andrew Brownlow, kurtarma çalışmalarının başında 15 balinanın hayatta olduğunu belirtti.

Pilot balinaların sosyal bağları güçlü ırklar olduğunu belirten Brownlow, “Her ne sebeple olursa olsun bir balina kıyıya vursa bütün sürü onu takip eder. Burada da öyle olduğunu düşünüyoruz.” söz konusu.

Balinalar üzerinde otopsi yapılacağını da söyleyen Brownlow, çeşitli araştırmalar yapılarak karaya çıkma nedenlerinin inceleneceğini ve ardından balinaların toprağa verileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu