Haber

DEVA, akaryakıta ÖTV zamsını Danıştay’a taşıdı

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi, akaryakıtta ÖTV’yi artıran Cumhurbaşkanı Kararı’nın yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay’da dava açtı.

ANKA’nın haberine göre DEVA Parti Sözcüsü İdris Şahin, önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı kararına ilişkin dilekçesini sunduktan sonra Danıştay huzurunda açıklama yaptı: Danıştay bu kanun değişikliğini norm denetiminden geçirerek Anayasa Mahkemesi’ne sunmuş, “Yasanın yasalaşması en büyük arzumuzdur. Kanunları düzenlerken kanunilik ilkesine uygun hareket etmek gerekiyor” dedi.

‘CUMHURBAŞKANI ÖLÇÜ İHLALİ’

Şahin şöyle devam etti: “Meclis, Cumhur İttifakı’nın kendisine verdiği sayısal yetkiyi kullanarak yasal düzenlemeler yaparken ne ölçülülük unsurunu ne de anayasaya uygunluk ilkesini zerre kadar dikkate almadan karar almıştır. Dolayısıyla, TBMM’den geçen bu kanunun norm denetimi mutlaka yapılmalıdır.Motorlu Taş Vergisi vatandaşımızın çok canını yaktı.Bu düzenleme açıklanamaz.Meclis yetki vermiş,Cumhurbaşkanı keyfi bir şekilde uygulamaya konulmuştur. , vatandaşlarımızı çok mağdur edecek şekilde.Cumhurbaşkanı orantılılık ilkesini ihlal etmiş ve zorlama kanuniliği ilkesinde bir nevi yenilmez olmuştur.Vergilerde düzenleme yaparak 85 milyonu mağdur etmiştir.”

‘KONSEYİN ANAYASA MAHKEMESİNİN BUNU ALMASI GEREKİR’

Yürürlüğe giren düzenlemenin “85 milyon, mağdurlardan ve yoksullardan döviz mevduatları ile bankada hesabı olan zenginlere aktarılan bütçe” olduğunu belirten Şahin, “Bu bir kandırma projesidir. Vatandaşı kandırıp seçimden önce 85 milyon döviz kuru, faiz ve bir nevi faturasını vatandaşa ödettirmek için öncelikle yürütmenin durdurulması istemiyle vatandaşın mağdur olmaması için bu davayı açtık. “Danıştay’ın ilgili dairesinin yetkinin kullanılamayacağına atıfta bulunarak norm denetimi açısından bu konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşımasını bekliyor ve temenni ediyoruz. Cumhurbaşkanı ve Anayasanın birçok unsuru tarafından. Can çekişmekte olan yargıdan hala biraz umudumuz var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu