Haber

Konya Büyükşehir Türk-İslam Sanatları Akademisi’nde Kayıt Heyecanı Başladı

KONYA BÜYÜKŞEHİR TÜRK-İSLAM SANATLARI AKADEMİSİ’NDE KAYIT HEYECANI BAŞLADI

Konya Büyükşehir Belediyesi Mesleki Eğitim Kursları bünyesinde Türk-İslam Sanatlarını yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak amacıyla hizmet veren TİSA’da ön kayıt süreci başladı. 21 Kasım’a kadar “komek.org.tr” adresinden kayıt yaptırdıktan sonra yapılacak mülakatta başarılı olan adaylar kesin kayıt hakkını kazanacak.


Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Kursları (KOMEK) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Türk-İslam Sanatları Akademisi’nde (TİSA) yeni dönem kayıtları başladı.

KOMEK bünyesinde Klasik Türk İslam Sanatları Akademisi olarak kurulan TİSA, yüzyıllar boyunca İslam kültürünü yaşatan en değerli unsurlardan biri olan sanat anlayışını sürdürmek ve bu alanda bilinçli bireyler yetiştirmek amacıyla eğitimlerine devam etmektedir. .

TISA’nın eğitim programında tezhip, kalem işi, fotoğraf, müzik, bordür süsleme gibi sanat bölümleri; Osmanlı Türkçesi, Farsça, Divan Edebiyatı ve Sanat İdeolojisi gibi alanları içerir. Öğrenciler atölye çalışmalarına katılırken aynı zamanda tarihi ve mimari yapılarda uygulamalı çalışmalar da yapabiliyor. Bu sayede öğrenciler dersleri sadece teknik açıdan değil sanatsal açıdan da işleyerek sanatsal açıdan farklı açılardan bakma fırsatı kazanırlar. Tüm branşlarda öğrencilere temelden detaya kadar öğrenme fırsatı sunan TİSA, sanatın zenginliklerini keşfetmek ve anlamak isteyenlere de kapsamlı bir eğitim fırsatı sunuyor.

Ön kayıtları 21 Kasım’a kadar devam edecek olan TİSA’ya başvurular “komek.org.tr” adresinden alınıyor. Adaylar, 25 Kasım’da yapılacak mülakat sonucuna göre TİSA’ya kesin kayıt hakkı kazanacak. TİSA’da beş ana dal ve dört alt dalda karma modelle eğitim veriliyor; Ana dallardan birini rastgele seçen öğrenci, tüm alt dalları almakla sorumlu olacaktır.

Ana dallar; müzik, bordür dekorasyonu, tezhip, fotoğraf, kalem işi. Alt dallar ise sanat ideolojisi, Osmanlı Türkçesi, Fars ve Klasik Türk Edebiyatı’ndan oluşmaktadır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-silvan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu