Haber

Oxfam: İsrail’in sivilleri ve çocukları vurması insani yardıma erişimi engelliyor

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’ın Savunuculuk Başkanı Katy Chakrabortty, İsrail’in sivilleri ve çocukları vurmaya devam ettiği bir ortamda insani yardıma erişimden bahsetmenin boş bir vaat olduğunu söyledi.

Chakrabortty, yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere’nin Kalkınma ve Afrika’dan Sorumlu Devlet Bakanı Andrew Mitchell’in İsrail ve Gazze konusunda parlamentoda yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

“İsrail bombaları sivilleri ve çocukları acımasızca vurmaya devam ederken ve tam bir kuşatma devam ederken, insani yardıma erişimden bahsetmek boş bir vaattir” diyen Chakrabortty, şöyle devam etti: “İsrail’in yasal savunma hakkı, bu felaket acısını ve insani krizi haklı çıkarmaz. ” değerlendirmesini yaptı.

Sivilleri hedef almanın ve bir yere yiyecek, su ve ilaç girmesini engellemenin yasa dışı olduğunu vurgulayan Chakrabortty, “Birleşik Krallık hükümetinin, kalıcı bir ateşkesin sağlanmasına yardımcı olmak ve barışa yönelik ısrarlı çabalar başlatmak konusunda ahlaki ve diplomatik bir sorumluluğu var.” dedi.

Bakan Mitchell, mecliste yaptığı konuşmada, Refah Sınır Kapısı’ndan geçen yardım tırlarının sayısının ihtiyacı karşılamaya yetmediğini, hükümetin ortaklarıyla birlikte insani yardım miktarını artırmanın yollarını aradığını belirtti.

Mitchell, bu yollardan birinin “çatışmaların insani açıdan etkili bir şekilde durdurulması” olduğunu kaydederek, “İsrail’i, Gazze’ye giden diğer kara sınır kapılarındaki tesislerden de yararlanmaya çağırıyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu