Ekonomi

Perakende verilerinin faiz indirimi beklentilerini etkilemesiyle dolar sabit kaldı

ABD doları, Mayıs ayına ait perakende satış rakamlarının hayal kırıklığı yaratması ve bir önceki ayın verilerinin revize edilmesine yol açarak ikinci çeyrekte durgun bir ekonomik tempoya işaret etmesi nedeniyle yaşadığı düşüşün ardından bugün istikrar kazandı. Bu gelişme, Federal Rezerv’in faiz oranlarını düşürme olasılığını artırdı ve piyasalar artık Eylül ayına kadar faiz oranlarını düşürme olasılığını %67 olarak öngörüyor.

CME FedWatch aracında belirtildiği üzere, yılın geri kalanında toplamda yaklaşık 48 baz puanlık bir indirim bekleniyor.

Yatırımcılar bugün açıklanması planlanan İngiltere enflasyon raporunu beklerken, Sterlin hafif bir düşüş yaşayarak %0,03 düşüşle 1,2705 dolardan işlem gördü. Bu veriler, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) Perşembe günü faiz oranlarının korunmasının beklendiği politika kararı öncesinde özellikle önem taşıyor. Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY) (CBA) uluslararası ve sürdürülebilir ekonomi müdürü Joseph Capurso, bir önceki yıla göre daha düşük enerji ve elektrik fiyatları nedeniyle manşet enflasyonda önemli bir düşüş beklendiğini kaydetti. Ancak BoE ve piyasa katılımcıları, ücretler ve işgücü piyasasına yakından bağlı olan hizmet enflasyonuna daha fazla odaklanmış durumda.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkanı Michele Bullock’un şahin tutumunun ardından Avustralya doları, ABD doları karşısında %0,08’lik hafif bir artışla 0,6661 dolar seviyesinden daha iyi performans gösterdi. Yeni Zelanda doları ise %0,08 düşüşle 0,6140 dolara geriledi. Bu arada, Euro marjinal bir düşüşle 1,0738$’da kaldı ve ABD dolarını bir sepet para birimiyle karşılaştıran dolar endeksi 105,28’de sabit kaldı.

Japonya’da yen, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) bugün açıklanan Nisan ayı politika toplantısı tutanaklarında ortaya çıktığı üzere, zayıf yenin fiyatlar üzerindeki etkisine ilişkin devam eden tartışmaların ortasında dolar başına 157,89 seviyesinde nispeten değişmeden kaldı. BOJ Başkanı Kazuo Ueda, gelecek ekonomik verilere bağlı olarak önümüzdeki ay olası bir faiz artışına işaret etti.

Buna rağmen, BOJ’un Mart ayındaki son politika faizi artışından bu yana temkinli duruşu ve tahvil alımlarındaki yavaş azalma göz önüne alındığında, Wells Fargo ekonomistlerinin önerdiği gibi BOJ’un politika değişikliklerine kademeli olarak yaklaşması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu