Haber

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic Parlamentoyu Fesheterek Erken Seçim Tarihini Açıkladı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, parlamentoyu feshettiğini ve 17 Aralık’ta erken genel seçim yapılacağını duyurdu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, yaptığı açıklamada, 3 Nisan 2022’de yapılan seçimlerle göreve gelen parlamentoyu feshettiğini ve 17 Aralık’ta erken genel seçim yapılacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı Vucic, şunları söyledi: “Küresel bir çalkantı dönemindeyiz ve küresel zorluklarla, çatışmalarla ve savaşlarla karşı karşıyayız. Sırbistan’ın hayati ulusal ve devlet çıkarlarını korumak için hepimizin birlik olmamız gerekiyor. Bu birlik özellikle Kosova ve diğerleriyle ilişkilerimizde önemlidir. “Bölgesel düzeyde sayısız baskıyla karşı karşıya olduğumuz için bu çok önemli” ve küresel sorunlar.”

17 Aralık’ta sandık başına gidecek olan Sırbistan halkı, aralarında başkent Belgrad’ın da bulunduğu bazı belediyelerdeki yerel yöneticilerin yanı sıra milletvekillerini de seçecek.

Vucic yönetimi baskı altında

Vucic, Mayıs ayında ülkede yaşanan silahlı saldırıların ardından muhalefetin aylarca süren protestolarının ardından erken seçim kararını almıştı. Seçim yapılması kararı, Sırp grubunun 24 Eylül’de Kosova’nın kuzeyinde gerçekleştirdiği terör saldırısı ve bölgede yaşanan gerilimin ardından Sırbistan’ın Kosova’yı fiilen tanıması yönünde uluslararası baskının arttığı bir dönemde geldi. – BELGRAD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu