Haber

Suriye insani yardımını Türkiye üzerinden ulaştırıyor

6 Şubat’ta Türkiye ve Suriye’yi etkileyen depremlerin ardından Suriye, insani yardımların Türkiye’nin iki sınır kapısı üzerinden ülkenin kuzeyine ulaştırılması iznini üç ay daha uzattı. Şam yönetimi, depremin ardından Birleşmiş Milletler’in (BM) Türkiye sınır kapılarından yardım göndermesine üç ay süreyle izin verdi. Bu izin süresi 13 Mayıs 2024 tarihine kadar dördüncü kez uzatıldı.

Suriye’nin BM Büyükelçisi Koussay Aldahhak, cumartesi günü yaptığı açıklamada, BM’nin Öncüpınar (Bab el Selam) ve Ceylanpınar (El Rae) sınır kapılarını kullanmaya devam edebileceğini belirtti.

BM, 2014 yılından bu yana, BM Güvenlik Konseyi’nin verdiği yetkiyle Türkiye’nin Cilvegözü (Bab el-Hava) sınır kapısını kullanarak Suriye’nin kuzeybatısındaki milyonlarca insana yardım ulaştırıyor. Ancak bu izin, 15 üyeli yönetim kurulunun iznin uzatılması konusunda anlaşmaya varamaması nedeniyle geçen yılın Temmuz ayı ortasında sona erdi.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu