Haber

T24 Yazarı Tolga Şardan Silivri Cezaevinden Tahliye Edildi

HABER: NİSA YILDIRIM / KAMERA: ÜNAL AYDIN

Silivri Cezaevi İstanbul’dan tahliye edilen T24 yazarı ve gazeteci Tolga Şardan Ankara’ya geldi. Şardan, Esenboğa Havalimanı’nda; “Öncelikle meslektaşlarıma, gerçekten çok büyük destek verdiklerini öğrendim, avukatlarıma, size, meslektaşlarıma, bize destek veren tüm siyasilere teşekkür ediyorum. Sonuçta biz gazeteciyiz, işimizi yapıyoruz. Yarın ne olur bilmiyoruz ama sonuçta mesleğimizi yapmaya devam edeceğiz. Benim de durumum bu. Bunun değerlendirilmesi gerekiyor. Ben de sizin gibi gazetecilik yapmaya devam edeceğim” dedi.

İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi, 1 Kasım 2023’te “kamuya açık yanıltıcı bilgi yaymak” suçundan tutuklanan T24 yazarı ve gazeteci Tolga Şardan’ın, avukatlarının itirazı üzerine yurt dışına çıkış yasağı konularak tahliyesine karar verdi. Silivri Cezaevi’nden bu akşam tahliye edilen Şardan, Esenboğa Havalimanı’nda; ailesi, T24 ekibi, gazeteci Fikret Bila ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Sekreteri Türker Karapınar katıldı. Meslektaşlarının sorusu üzerine Şardan, Ebenboğa’da şunları söyledi:

“GAZETECİLİK OLARAK ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİM”

“Farklı bir süreç oldu. Tabii ki mutluyum, tahliye oldum. Öncelikle meslektaşlarıma -öğrendiğim kadarıyla çok büyük destek verdiklerini- avukatlarıma, size, meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. , ve bize destek veren tüm siyasiler. Sonuçta biz gazeteciyiz, işimizi yapıyoruz. Yarın ne olur bilemeyiz ama sonucun prestijiyle, işimizi yapmaya devam edeceğiz. Gerekli. Durumumu bu şekilde yeniden değerlendirmek için, sizin gibi gazetecilik yapmaya devam edeceğim.

Yaklaşık dört gün uzaktaydım. Bunlar bizim mesleğimizde normal şeyler. Buna mesleğimizin ironisi de diyebiliriz. “Artık kavuştuk, cezaevinde başka meslektaşlarımız da var, umarım en kısa sürede ailelerine kavuşurlar.”

Şardan, Anayasa Mahkemesi’nin 8 Kasım Çarşamba günü esastan görüşeceği “kamuoyunu aldatıcı bilgileri kamuya yayma” suçunu düzenleyen TCK 217/A maddesine ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

“Anayasa Mahkemesi bu hukuki kararla ilgili bir değerlendirme yaptı. Gazeteciler açısından yeterli olacağını düşünüyorum. Tabii mahkemenin şu anda nasıl bir sonuç vereceğini bilmiyorum ama bir çalışmayla tamamlanacağını düşünüyorum. Mesleğimiz açısından yeterli bir sonuç. Yargıtay’ın vereceği bir karar. Bu konuda benim bir şey söylemem mümkün. “Belge var diye değil, mahkeme bunu görüşecek. Olumlu bir sonuç çıkarsa mesleğimiz adına hayırlı olur” dedi.

Kaynak: ANKA / Siyaset

mutkiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu