Teknoloji

The Economist: Uzayda savaş artık bilim kurgu değil

Uzaya uydu gönderme konusunda ülkeler arasındaki rekabet kızışıyor.

Merkezi İngiltere’de bulunan Economist dergisi, uzayda savaş ihtimalinin ortaya çıkmaya başladığını yazdı.

Uzayda savaşın artık bilim kurgu olmaktan çıktığı ifade edilerek ABD’nin Çin ve Rusya’ya karşı çabaları incelendi.

Uzayda savaş tehlikesi

Dünyanın büyük güçleri arasındaki bir sonraki savaşın uzayda çıkacağının sıklıkla söylendiğini anımsatan, şu ifadeleri kullandı:

Ülkeler uzayda yeni yetenekler geliştirmek için yarışıyor. Bazıları ise atmosferin ötesinde savaşacak gücü ve silahları üretiyor.

İran, 28 Ocak’ta üç uydu fırlattığını açıkladı. Batılı ülkeler bunların balistik füze programında kullanılabileceğinden endişe ediyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi uzay savaşında yeni bir sayfa açtı. Ancak Amerika’nın en büyük korkusu Çin’in onlara yetişmeye çalışmasıdır.

ABD fırlatılan füzeleri takip ediyor

Amerikalı generallerin Colorado Springs’teki Komuta karargâhından “evreni inceledikleri” ve Ukrayna’dan Irak ve Kuzey Kore’ye her gün fırlatılan yaklaşık 15 füzeyi takip ettikleri belirtildi.

Ayrıca uyduların hızla yayılmasını, yörüngedeki çöp yığınlarını ve nesnelerin atmosfere yeniden girişini de izledikleri kaydedildi.

“Uzayda başarılı olamazsanız Dünya’daki savaşları kaybedersiniz.”

Uzayın sadece barışçıl keşiflerin yapıldığı bir yer olmadığı, aynı zamanda gelecekteki savaşların da arenasına dönüşmeye başladığı kaydedildi.

Kara, deniz ve havaya hakim olmak kadar uzayın kontrolünün de değerli olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

Uzay teknolojisi askeri kuvvetlerin diğer tüm alanlarda daha güçlü olmasını sağlıyor. Uzaydaki üstünlüğünüzü kaybederseniz, Dünya’daki savaşları da kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Uzayda önde kalma çabası

Çin ile Çin arasında gelecekte yaşanabilecek olası bir çatışma sırasında hedefleri bulmak ve yok etmek için uydulara ihtiyaç duyulacağı vurgulandı. Buna karşılık ABD’nin uzaydaki üstünlüğünü koruma çabalarını artırdığının altı çizildi.

Sivil teknoloji ve uzay silahı karışıklığı

Uzayda rekabetin yeni olmasına rağmen belirsizliğini koruduğu belirtildi:

Pek çok sivil teknolojinin askeri kullanımları olduğundan hiç kimse uzay silahlarının varlığından emin değil.

bismilajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu